Бухгалтерський облік не завжди надає можливість зрозуміти, які саме суми витрачені при здійсненні певної угоди. Тобто фінансова установа може не знати, скільки використано коштів на обробку платежу, а підприємство не володіє інформацією щодо відмінності вартості кожної угоди. Який договір виявився дешевшим, а де витрати перевищили прибуток. Порівняння собівартості та реальних витрат виконується далеко не завжди. І це негативно впливає на роботу підприємства. Використання сучасних методик обчислення та порівняння надає можливість оптимізувати роботу компанії, скоротити непродуктивні витрати та посилити прибуткові напрямки. Собівартість — це основний показник витрат підприємства, котрий потрібно використовувати для обчислення витрат.
Чому необхідно керувати витратами?
Система спостереження за витратами дозволяє скоротити статті бюджету, що не ведуть до підвищення прибутковості. Натомість спрямувати фінанси на ті проєкти, що є успішними та вигідними. Таким чином виникає можливість ефективного керування структурою капіталу.
Чітке розуміння вартості проєктів та розміру витрат на надання послуги або виробництво товарів надає можливість знизити фінансування на виробництво та адмін послуги. Завдяки цьому підвищується рентабельність та з'являється розуміння рівня витрат.
Автоматизація розрахунків
Наразі малий бізнес переважно використовує можливості Excel для обчислення витрат підприємства. Ресурсів програми цілком достатньо для отримання зрозумілої та чіткої картини. Excel надає можливості створювати графіки, проводити аналіз та формувати звіти. Але все це потребує достатньо великих зусиль та чимало часу. Робота в Excel ведеться вручну. Тому програма вважається занадто трудомісткою. А при виході підприємства на новий рівень взагалі перестає бути доцільною.
Сучасні розробки дозволяють максимально автоматизувати процес обчислення та аналітики, завдяки яким можна:
- керувати змінами;
- класифікувати витрати;
- керувати запасами.
Програми не тільки розподілять понесені витрати, але й з'ясовують, де потрібно внести зміни, скоротити фінансові вливання та оптимізувати бізнес-процеси.
Як розраховують собівартість?
Методи обчислення застосовують залежно від того, який показник потрібно отримати в результаті. Зазвичай при ручному обчисленні використовують методи:
- повної собівартості;
- фактичної собівартості;
- виробничої собівартості;
- цехової собівартості;
- загальногосподарської собівартості;
- планової собівартості;
- граничної собівартості;
- кошторисної собівартості.
При розрахунках враховують всі статті витрат. Зазвичай для обчислення собівартості потрібно знати:
- витрати на придбання та транспортування сировини для виробництва;
- знос обладнання;
- оплату працівників;
- доставлення сировини;
- комунальні послуги;
- оплату роботи адміністративного апарату.
Контроль витрат
Звісно, постійно розраховувати витрати вручну є доволі важким та довгим заняттям. Тому в більшості випадків на підприємствах використовують спеціальні програми та застосунки. Таким чином вдається виявити слабкі місця та значно підвищити прибутковість підприємства.