З давніх часів античності люди намагалися створити зброю, яка могла би знищити супротивника без необхідності застосовувати військову силу. Однією з найстрашніших і видів такої зброї є бойові отруйні речовини. Бойові отруйні речовини (БОР) - це хімічні речовини, які використовуються як зброя з метою завдання шкоди ворожому війську або цивільному населенню. У цій статті ми розглянемо історію стоворення бойових отруйних речовин, починаючи з давнини і до сьогодення.

Види бойових отруйних речовин

В залежності від хімічної структури, БОР можуть бути розподілені на кілька категорій.

Перша категорія - це отруйні гази, такі як хлор, фосген і сарин. Ці речовини застосовуються у вигляді газу або пару і впливають на органи дихання та нервову систему людини. Наприклад, хлор викликає подразнення органів дихання, токсичність фосгену викликає запалення легенів, а сарин - сильний нейротоксин, що може призвести до паралізу дихальних шляхів.

Друга категорія БОР - це отруйні рідини, такі як ртуть, стрикнин, ціаніди і арсен. Ці речовини викликають токсичність через контакт зі шкірою або кишками. Наприклад, ртуть може викликати неврологічні порушення, а ціаніди і арсен - отруєння органів дихання та серцево-судинної системи. Більше про класифікацію БОР читайте за посиланням.

Античність

З писемних джерел відомо, що вже в V ст. до н.е. греки використовували отруту для стріл, а в III ст. до н.е. індійці виготовляли знамениту "сурму", з якої випаровувався дим, що містив отруйні речовини. Використання отруйних стріл широко відоме у різних народів.

Середньовіччя

В Середньовіччі отруйні речовини були доволі поширеним методом ведення війни. Наприклад, їжу та напої противника часто отруювали, щоб знизити ефективність ворожої армії. Отруєння води було особливо популярним, що призводило до багатьох смертей.

Перша світова війна

Перша світова війна стала поворотним моментом в історії застосування бойових отруйних речовин. Ядерні, біологічні та хімічні атаки стали звичайними практиками. Отруйні гази, такі як хлор і фосген, були використані обома сторонами конфлікту. Отруйні речовини не тільки вбивали ворогів, але і наносили тяжкі ушкодження, які залишалися важким тягарем на все життя для солдат, що вижили після атак.


Друга світова війна

У Другій світовій війні застосування бойових отруйних речовин стало ще більш популярним. Німеччина створила нову генерацію отруйних газів, таких як зарин, і використовувала їх на полях бою. Велика Британія та США відповіли на це розробкою власних отруйних речовин, що виводило бойові дії на новий рівень жорстокості.

Після Другої світової війни

Після Другої світової війни використання бойових отруйних речовин було заборонено міжнародним законодавством. Однак, у таких конфліктах, як війна за відновлення незалежності В'єтнаму, бойові отруйні речовини продовжували використовуватися. У кінці 20 століття розроблено нові отруйні речовини, які були використані в хімічних атаках у Сирії.

Сьогодні, бойові отруйні речовини є одним з найбільш жахливих видів зброї. Їх використання є злочином проти людства. Однак, є і позитивні розробки, пов'язані з бойовими отруйними речовинами. Наприклад, їх використання у наукових дослідженнях допомагає виявляти ліки від тяжких захворювань. Також, з бойових отруйних речовин можуть бути вироблені засоби, які захищають людей від хімічних атак.

В наш час, цивілізовані країни прагнуть, щоб бойові отруйні речовини були повністю знищені та вже не становили загрози для людства. Багато країн, співпрацюють з Міжнародною організацією заборони хімічної зброї та докладають зусиль для знищення своїх запасів бойових отруйних речовин. Проте, нажаль, навіть у ХХІ ст. є прециденти застосування БОР.

У світі бойові отруйні речовини асоціюються з жахливими спогадами про війни та страждання людей. Важливо пам'ятати про це і намагатися зробити все можливе, щоб уникнути використання цієї небезпечної зброї у майбутньому.