У шийці матки розташовується багато залоз, які виробляють слизу. Під час вагітності цей слиз стає більш густим і формує бар'єр між плодовими оболонками та зовнішнім середовищем. Це і є «слизова пробка», яка захищає організм, що росте, від проникнення мікробів ззовні.

Що відбувається зі слизовою пробкою перед пологами?

Головні гормони вагітності - це естрогени та прогестерон. Під час вагітності їх виробіток зростає у сотні тисяч разів. Саме співвідношення гормонів змінює склад слизу: естрогени знижують в'язкість, а прогестерон, навпаки, викликають загусання. На початок пологів прогестерону виробляється менше, а кількість естрогенів зростає. Слиз стає більш рідким.

Крім того, напередодні пологів змінюється клітинний склад слизу. У ній з'являється велика кількість клітин, що відповідають за захист від запалення (лейкоцитів), і багато біологічно активних речовин – інтерлейкінів та простагландинів, які сприяють дозріванню шийки матки.

Який момент слизова пробка відходить?

Навколо цієї події у вагітних багато міфів та очікувань. Треба розуміти, що «слизова пробка» нічого не закупорює і її відходження не схоже на виліт пробки від шампанського. Потік слизу може виходити частинами, а може виділитися одномоментно (означає, шийка матки розм'якшилася, відкрилася, стала «зрілою»). Це може статися і за тиждень до пологів і за два дні. Але здебільшого слизова пробка відходить із початком родової діяльності, коли шийка матки починає змінюватися під впливом перших сутичок. Тому відсутність особливих виділень теж норма.

Як виглядає слизова пробка?

Це кілька слизових виділень як згустку. Вони можуть бути прозорими з прожилками крові або рожево-коричневого кольору, мізерні. Якщо у жінки рясні кров'яні виділення – це тривожний сигнал, який вимагає швидкої госпіталізації у супроводі лікаря швидкої допомоги.

Якщо слизова пробка відійшла, значить, скоро почнуться пологи?

Спостереження показують, що жодного зв'язку між відходженням слизу та початком родової діяльності немає. Достовірних ознак початку початку родової діяльності всього два: регулярні сутички, що наростають за інтенсивністю, і вилиття навколоплідних вод.

Посилення слизових виділень без інших симптомів родової діяльності не говорить ні про що, тому слідкувати за відходженням «пробки» особливого сенсу немає.

Чи треба здатися лікареві чи їхати до пологового будинку, якщо пробка відійшла?

Відходження слизу - один із суб'єктивних провісників пологів, нехай і заснований на об'єктивних змінах в організмі. Якщо ви побачили «пробку», це не означає, що треба терміново їхати до пологового будинку. І навпаки: якщо ніяких дивних виділень немає, це не означає, що до пологів ще далеко.