Вологостійкість деревоволокнистих плит визначається таким параметром, як набухання товщини при вимочуванні у воді протягом 24 годин. Залежно від густини та особливостей виробництва матеріалу цей показник може досягати 30–40%. Тому використання листів обмежується сухими опалювальними приміщеннями. Для застосування в більш вологих умовах потрібні вологостійкі плити ДВП. Розглянемо докладніше, що таке двп вологостійка та чим просочують плити для захисту від води.
Особливості виробництва вологостійких плит
Гідрофобні властивості деревоволокнистих плит залежать від таких факторів:
- Щільність листа. Чим вища щільність, тим менше порожнеч. Що менше порожнеч, то менше вологи вбирає матеріал. Тому твердий оргаліт має гарну стійкість до вологи.
- Наявність та кількість гідрофобізаторів, доданих у деревоволокнисту масу на стадії змішування волокон зі сполучними смолами.
- Наявність додаткового захисту. Для отримання вологостійкого оргаліту часто вдаються до кашування, ламінування, фарбування лакофарбовими матеріалами.
- Плити високої щільності більш стійкі до води проти МДФ і ЛДФ. Для підвищення стійкості до вологи при виробництві деревоволокнисту масу додають парафіни, каніфоль та інші гідрофобізатори. Максимальну вологостійкість мають надтверді плити щільністю близько 1100 кг/куб. м, що ламінують з однієї або двох сторін.
Увага! Вологостійкі деревоволокнисті плити іноді називають водостійкими ДВП, але це неправильно. Водостійкими є лише ті матеріали, які не втрачають зовнішнього вигляду та експлуатаційних властивостей навіть після тривалого контакту з водою. До ДВП це не стосується.
Призначення вологостійкої ДВП
Вологостійкі плити застосовують у меблевій промисловості. Завдяки покращеним якостям матеріалу отримані меблі можна експлуатувати в приміщеннях із надмірною вологістю - на кухні, у санвузлі, ванній. Незважаючи на підвищену вологостійкість, меблі з ДВП не можна ставити близько до ванни або душової кабіни - тривалий контакт з водою призведе до спучування поверхні.
Матеріал високої густини застосовують для виготовлення стільниць, полиць, підвіконь. Він підходить для виготовлення вологостійких панелей ДВП. Ними обшивають стіни усередині будинків. Високощільні листи також є основою для виробництва ламінату - одного з найнадійніших підлогових покриттів. Однак воно вимагає укладання на рівну основу, виконану шляхом настилу фанери для підлоги.