Щоб насіння соняшнику почало проростати та вже за два тижні було помітно перші паростки варто дотримуватись температурного режиму на ділянці +6-+8 градусів. Але ідеальною температурою для повноцінного росту та дозрівання соняшнику є +20-+25.
А от під час засухи та температури повітря понад +30 градусів не вдасться досягти правильного процесу запилення цвіту чи розвитку самого плоду.
Слід пам’ятати, що соняшник не дарма має таку назву - це саме та рослина, яка обожнює сонячне проміння та завжди тягнеться до сонця. Тому слід сіяти насіння соняшнику не надто близько одне до одного - варто дати простір квітці для того, щоб вона розпустилась на всю силу, коли підніме свою «голову».
Також варто врахувати, що для доброго врожаю варто ще й правильно вибрати ділянку для посіву. Хорошим варіантом стане чорнозем, каштанові чи сірі ліси. А от засолені, кислі, глиняні та піщані ділянки не дуже добра ідея.
Якщо ви зібрались вирощувати соняшник, то обов’язково подбайте про те, щоб рослини отримували всі необхідні поживні речовини, особливо під час цвітіння. На один гектар ґрунту соняшнику необхідно близько 110 кг азоту, 50 кг фосфору та 250 кг калію.
До того ж не рекомендується повторний посів насіння соняшнику на одній і тій самій ділянці не раніше, ніж за 8 років. Краще «розбавити» посівну пшеницею, кукурудзою чи бобовими - тоді наступний врожай соняшника буде долові великим. А от посів цукрового буряка скоротись врожай соняшника аж у 2 рази - уникайте цього.
Варто не забувати про підживлення ґрунту фосфорними та калійними добривами, більшу частину яких вноситься під час обробки ґрунту - це допоможе збільшити врожайність. Кращий час для «підживлення» соняшника - період, коли на соняшниках з’являється 2-3 пари листя.
Для того, щоб не зіпсувати посівну і зберегти якомога більше врожаю варто ще й правильно обирати час для польових робіт. Якщо раніше соняшник сіяли доволі рано, то тепер, коли існують гібридні сорти насіння, цей час краще відтягнути. Сучасне насіння потребує більших температур для того, щоб закріпитись та прорости. Якщо зробити це раніше, то ваш соняшник просто вкриється пліснявою й не проросте. Відрахуйте близько 2 тижнів від часу посіву ярових, коли ґрунт прогріється хоча б до +10 градусів.
Також, перед початком посівних, правильно було б обробити насіння соняшнику спеціальними препаратами, які стимулюватимуть ріст рослини. Щоб насіння правильно закріпилось та почало проростати його слід сіяти не менш як на 5 см в глибину, а то й цілих 9, якщо ви живете в регіонах, де можлива засуха. Обов’язково насіння засипають тільки вологим ґрунтом і вже після цього його прокатують.
Вам буде цікаво дізнатись, що для збільшення врожаю використовують бджіл. Під час початку цвітіння соняшнику на кожен гектар засіяної ділянки ставлять вулик, де для бджіл наливають сироп з цукру, який настоявся на соняшникових пелюстках. Саме такі маніпуляції збільшують врожай аж на 30%.
Збирати врожай варто при вологості насіння не більше, ніж 15% та тоді, коли 85% кошиків соняшнику вже відкрились.