Часто для лікування одного захворювання в аптеках пропонують препарати з різною ціною. Фармацевт пояснює: оригінали дорожчі, дженерики, тобто аналоги - дешевше. У чому різниця і яким препаратам віддати вибір при покупці?
При виборі потрібного лікарського засобу варто скористатися сервісом rx.ua, якай є онлайн версією довідника еквівалентності лікарських засобів!
Що таке дженерік?
Це копія оригінального запатентованого препарату. 20 років після виробництва нових ліків фірма має виняткове право на його випуск. Після цього інші компанії можуть продавати дженерики. Копію складних препаратів називають біосимілярами.
У чому різниця від оригіналу?
Суттєвих відмінностей у ефективності та безпеці бути не повинно, проте на практиці дженерики можуть інакше впливати на організм. Справа в тому, що ліки складаються не тільки з діючої, але і допоміжних речовин. Вони відповідають за швидкість та локацію активації основного компонента: у кишечнику, шлунку чи іншому органі. Якщо виробник погано підібрав допоміжні речовини, це може змінити ефект препарату, що особливо важливо для ліків пролонгованої дії.
Чому аналоги дешевші?
Найчастіше дженерики продаються за меншою ціною, оскільки їх виробники не вкладаються у пошук нових ефективних і безпечних молекул. Тим, хто займається такими дослідженнями, за рахунок збільшення ціни покривають витрати не лише на розробку нових препаратів, а й на дослідження, що закінчуються невдачами.
Найчастіше оригінальні препарати дороги, і їхня монополія триває довго. Біосіміляри через складності виробництва коштують не набагато дешевше за оригінал.
Скільки коштує якісний дженерик?
На остаточну вартість дженериків часто впливають умови ринку. При цьому дуже низька ціна викликає у експертів підозри. Якщо оригінальний препарат коштує 1000 гривень, а дженерик - 20, виникає запитання: "А на чому зекономили виробники?" Економія зазвичай відбувається за рахунок субстанції, контролю якості чи праці людей.
Чи варто купувати дженерики?
Лікарі рекомендують не боятися цього робити. Якщо різниця в ефекті від ліків немає, можна заощадити на ціні.
Купувати оригінал варто, якщо йдеться про препарат із так званим вузьким терапевтичним індексом. Це випадки, коли невелика зміна дози може призвести до відсутності ефекту або отруєння.
Як вибрати аналог без лікаря?
Якщо потрібний безрецептурний препарат, можна підібрати засіб самостійно. Для цього потрібно зайти на сайт сервісу rx.ua та пошукати комерційні назви щодо необхідної діючої речовини.