13 тиждень вагітності – це 3 місяці та 1 тиждень вагітності, кінець першого та початок другого триместру. Попереду ще 27 тижнів вагітності. На цьому терміні жінка почувається краще, ніж у перші місяці. Рівень гормонів вирівнюється, оскільки починає виробляти плацента. Матка сильно виросла, і тепер вона заповнює таз і починає рости нагору. Живіт уже стає помітним.

Основні симптоми вагітності на 13 тижні:

- вагінальні виділення;

- чутливість грудей;

- біль внизу живота;

- втома;

- печія,

- газоутворення та запор;

- тяга чи огида до їжі;

- збільшення видимих вен.

Прозорі та білуваті виділення не повинні викликати занепокоєння у вагітної. Це лейкорея і під час вагітності вона може посилюватися.

У більшості жінок на цьому етапі проходить ранкова нудота, з'являється більше енергії. Проте втома може давати себе знати, оскільки навантаження на організм збільшилася. Жінка набирає ваги, тому виникає ризик варикозного розширення вен. Носіть зручне взуття і намагайтеся частіше відпочивати, але не забувайте і про щоденну фізичну активність. У деяких жінок виникає кровоточивість ясен, що з зміною рівня гормонів. У таких випадках рекомендується вибрати м'якшу зубну щітку. Як правило, після пологів ця проблема проходить. Подбайте про те, щоб у раціоні було достатньо білка. Це важливо для харчування плода та підтримки рівня цукру в крові. Додайте 300 калорій до денної норми, але не намагайтеся їсти за двох.

Що не можна робити на 13-му тижні вагітності?

На 13-му тижні ймовірність викидня знижується до 1–5 %, а найнебезпечніший період уже позаду. Однак залишаються заборони, які потрібно враховувати протягом усієї вагітності. Вагітним не можна:

курити;

- вживати алкоголь;

- їсти шкідливу їжу;

- інтенсивно тренуватись;

- відвідувати сауну та солярій;

піднімати важкі речі;

- відвідувати атракціони.

Важливо уникати контактів з носіями вітряної віспи, краснухи та інших інфекційних захворювань. Дотримуйтесь профілактичних заходів від COVID-19. Якщо ви вважаєте, що могли заразитися, проконсультуйтеся з лікарем. Уникайте збирання котячого лотка. Це може призвести до зараження токсоплазмозом, а також вживання сирого м'яса, риби, яєць. Звертайтеся до лікаря, якщо виникають спазми в животі, кров'яні виділення або кровотеча, оскільки це може бути ознакою викидня. Крім того, якщо ви відчуваєте тривогу, депресію або надмірний стрес, зверніться за допомогою. Психічне здоров'я не менш важливе, ніж фізичне.