Сьогодні розкажу як я пошила стильну та зручну піжаму по майстер-класу Еліни Патикової. Може здаватися, що це складно, але якщо дотримуватися покрокової інструкції - все вийде навіть у новачка!
Отже, що нам знадобиться:
- тканина - бавовна, льон чи їх суміш, тонкий трикотаж
- дублерин для зміцнення деяких деталей виробу
- кант
- нитки в тон тканини
- голки для швейної машини
- кравецькі голки
- ножиці для папіру
- ножиці для тканини
- викрійка
- ґудзики
- розпорювач
- праска
- швейна машина
- оверлок
За відсутності оверлока його можна замінити псевдооверлочним швом чи швом зигзаг. Але для тих, хто любить шити і планує багато шити для себе і своєї сім'ї, я б рекомендувала його купити. Якісна швейна техніка полегшить вашу працю і підвищить рівень вашої майстерності. Особисто я купувала все своє обладнання в магазині https://overlock.com.ua/ua/
В першу чергу декатуємо тканину: перемо, сушимо, прасуємо. Це потрібно, щоб не було сюрпризів у вигляді усадки готового виробу. Після цього розкладаємо деталі викройки на тканині з дотриманням дольової нитки і викроюємо. У результаті у нас повинні вийти такі деталі сорочки:
- підборт - 2 деталі
- поличка - 2 деталі
- спинка - 1 деталь зі згином
- нижній комір - 1 деталь
- верхній комір - 1 деталь
- кишеня - 1 деталь
- планка кишені - 1 деталь
- обтачка горловини спинки - 1 деталь
- рукав - 2 деталі
- манжета рукава - 2 деталі
А також такі деталі брюк:
- передня половинка брюк - 2 деталі
- задня половинка брюк - 2 деталі
- нижня частина передньої половинки брюк - 2 деталі
- нижня частина задньої половинки брюк - 2 деталі
- бочок передньої половинки - 2 деталі
- мішковина кишені - 2 деталі
- пояс - 1 деталь зі згином
СХЕМА ДУБЛЮВАННЯ ДЕТАЛЕЙ:
- підборти сорочки
- обтачка горловини спинки сорочки
- нижній комір сорочки
- планка кишені сорочки (якщо тканина тонка)
- область прорізних петель для шнура в поясі штанів
Тепер можна приступати до пошиття сорочки:
Зміцнюємо дублерином підборта, обтачку горловини і нижній комір. Якщо тканина тонка або еластична, то також зміцнюємо планку кишені.
Для приточування канта можна використовувати універсальну лапку або одноріжкову лапку для приточування блискавки. Але найзручніше це робити спеціальною лапкою для пришивання канта. Запрасовуємо планку кишені навпіл. До однієї з довгих сторін з лицьового боку приточуємо кант. Пряма строчка повинна проходити на відстані 10 мм від краю по строчці, прокладеній на канті. Припуски шва запрасовуємо на планку.
Приколюємо довгий вільний край планки кишені лицьовим боком до верхнього зрізу кишені з виворітного боку. Приточуємо прямою строчкою на відстані 10 мм від краю. Припуски шва запрасовуємо на планку кишені.
Настрочуємо вільний край з кантом, закриваючи строчку пришивання планки кишені. Строчку прокладаємо на відстані 1 мм від канта. Прасуємо.
Запрасовуємо нижній і бічні зрізи кишені на 10 мм. На лицьовій стороні лівої полички розмічаємо місце розташування кишені.
Приколюємо кишеню до полички. Настрочуємо її прямою строчкою на відстані 1 мм від краю. Прасуємо.
Розмічаємо виточки на виворітній стороні поличок.
Сколюємо або зметуємо виточки, точно поєднуючи їхні сторони. Сточуємо виточки прямою строчкою за розміткою. Запрасовуємо виточки догори.
Сколюємо шпильками полички і спинку по плечових зрізах лицьовими боками один до одного. Сточуємо їх прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо зрізи разом 3-нитковим оверлочним швом. Припуски запрасовуємо на поличку.
Сколюємо шпильками спинку і полички лицьовими сторонами один до один до одного вздовж бічних зрізів. Сточуємо деталі прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо бічні зрізи разом оверлочним швом. Припуски запрасовуємо на спинку.
На цьому етапі рекомендується зробити примірку та оцінити посадку, довжину, свободу прилягання. Враховуйте при примірці ширину підгину низу. Уздовж зовнішнього краю нижнього коміра з лицьового боку приточуємо кант на відстані 10 мм від краю.
Сколюємо шпильками верхній і нижній коміри лицем до лиця. Сточуємо їх прямим рядком на відстані 10 мм від краю. Шов прокладаємо з боку нижнього коміра, так щоб строчка збіглася зі строчкою приточування канта.
Робимо V-подібні надсічки на заокругленнях припусків, не доходячи 1 мм до строчки. Вивертаємо комір і прасуємо.
Відстрочуємо зовнішній край коміра на відстані 1 мм від канта. Прасуємо.
Поєднуємо вільні краї верхнього і нижнього комірів, сколюємо їх шпильками. Фіксуємо прямою строчкою на відстані 7 мм від краю. Утворений напуск з боку верхнього коміра розрахований на огинання нижнього і забезпечить хорошу посадку.
Вколюємо комір у горловину, поєднуючи мітки. Нижній комір прикладаємо з лицьового боку сорочки. Втачуємо комір прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Уздовж центральних зрізів поличок з лицьового боку приточуємо кант на відстані 10 мм від краю. Кант біля країв коміра приточуємо впритул до канту коміра, виводимо кінець канта до зрізу.
Обметуємо плечові зрізи підбортів і обтачки оверлочним швом. Прасуємо.
Сколюємо обтачку і підборта уздовж плечових зрізів лицем до лиця. Сточуємо прямим рядком на відстані 10 мм від краю. Припуски швів розпрасовуємо.
Обметуємо зовнішні зрізи обтачки та підбортів на оверлоці. Прасуємо.
Сколюємо сорочку і підборта з обтачкою вздовж центральних зрізів і горловини лицем до лиця, поєднуючи мітки. Сточуємо їх прямою строчкою на відстані 10 мм від краю. Шов прокладаємо з боку сорочки так, щоб строчка збіглася зі строчкою приточування канта і коміра.
Робимо надсічки на заокругленнях припусків, не доходячи 1 мм до строчки. Вивертаємо обтачку і підборта, прасуємо.
Розправляємо і приколюємо обтачку до спинки, поєднуючи плечові шви. Настрочуємо обтачку на відстані 3-4 мм від краю обтачки. Шов прокладаємо від одного плечового шва до іншого. Прасуємо.
Запрасовуємо низ сорочки від одного підборта до іншого спочатку на 10 мм, потім на 30 мм.
Сколюємо низ сорочки і підборта. Сточуємо їх на відстані 40 мм від низу сорочки прямою строчкою.
Зрізаємо куточок припусків, кант і нижній припуск підборта до 10 мм. Вивертаємо підборт і прасуємо.
Підколюємо низ сорочки шпильками або приметуємо вручну. Відстрочуємо підгибку сорочки на відстані 30 мм від краю. Прасуємо.
Відстрочуємо центральні зрізи поличок і лацкани на відстані 1 мм від канта. Прасуємо.
Переносимо з викрійки на праву поличку місце розташування петель, а на ліву - місце розташування ґудзиків. За допомогою лапки для петель викидаємо петлі за розміром приготованих ґудзиків. Акуратно пробиваємо петлі за допомогою розпорювача, не зачіпаючи нитки швів. Прасуємо.
Пришиваємо ґудзики вручну або на машинці.
Приточуємо кант на відстані 10 мм від краю більш довгого боку манжети з лицьового боку.
Складаємо манжету навпіл уздовж коротких зрізів лицьовим боком всередину. Сколюємо шпильками. Щоб кінці канта точно збіглися, заколюємо його з обох боків двома шпильками. Сточуємо боковий шов прямою строчкою. Припуски шва розпрасовуємо. Припуски канта запрасовуємо на манжету.
На відстані 50 мм від низу рукава уздовж бокового шва ставимо мітку. Сколюємо рукав лицьовим боком всередину вздовж бокового шва. Сточуємо його прямою строчкою до мітки на відстані 10 мм від краю.
На рівні мітки робимо надсічку прямо до кінця шва. Будьте акуратні: не розріжте строчку.
Вивертаємо рукав на лицьовий бік. Нижні 50 мм бокового шва складаємо один з одним виворіт до вивороту. Сточуємо нижню частину бокового шва прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо внутрішні бічні зрізи рукава разом на оверлоці. Припуски шва запрасовуємо до переду. Нижні частини припусків розпрасовуємо.
Вивертаємо рукав і манжету на виворітний бік. Вкладаємо рукав у манжету, поєднуємо вільні зрізи та шви. Сколюємо шпильками. Приточуємо по колу, прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Вивертаємо манжету на лицьовий бік. Припрасовуємо край.
Настрачуємо край із кантом на рукав. Можна попередньо зметати. Строчку прокладаємо на відстані 1 мм від канта. Прасуємо.
По окату рукава прокладаємо дві паралельні строчки на відстані 6 мм і 4 мм від краю. Довжину стібка встановлюємо максимальну (4-5 мм), кінці строчки не закріплюємо, хвостики ниток на кінцях швів залишаємо довжиною не менше 30 мм.
Приколюємо шпильками рукав до пройми сорочки лицьовими сторонами один до одного. Поєднуємо бічні шви, мітки, верхню мітку оката з плечовим швом. Бачимо, що по окату рукава утворюються надлишки тканини. Стягуємо окат рукава до розміру пройми, потягнувши за кінці верхніх ниток прокладених раніше паралельних строчок. Нитки на кінцях рядків зав'язуємо у вузлики. Рівномірно розподіляємо складки по всьому окату таким чином, щоб не утворювалися заломи. Сколюємо уздовж оката шпильками або зметуємо. Втачуємо рукав у пройму прямою рядком по колу на відстані 10 мм від краю. Шов прокладаємо з боку рукава, контролюємо, щоб по окату рукава не утворилися складки.
Припуски обметуємо разом на оверлоці. Шов прасуємо на ребро. Таким же чином вточуємо другий рукав.
Прибираємо намітку, що залишилася, зрізаємо і ховаємо кінці ниток, ще раз усе прасуємо. Сорочка готова!
Тепер займемося пошиттям штанів:
Приколюємо шпильками вздовж входу в кишеню мішковину кишені до передньої половинки штанів обличчям до обличчя. Сточуємо деталі прямою рядком на відстані 10 мм від краю.
Робимо надсічки припусків уздовж входу в кишеню, не доходячи 1 мм до строчки. Вивертаємо кишеню і прасуємо, утворюючи перекант на мішковину кишені.
Робимо надсічки припусків уздовж входу в кишеню, не доходячи 1 мм до строчки. Вивертаємо кишеню і прасуємо, утворюючи перекант на мішковину кишені.
Робимо відстрочку вздовж входу в кишеню на відстані 7 мм від краю. Знову прасуємо вхід у кишеню.
Приколюємо шпильками бік передньої половинки штанів до мішковини кишені лицьовими сторонами всередину. Сточуємо мішковини кишені між собою прямою строчкою на відстані 10 мм від краю. Прасуємо кишеню.
Припуски обметуємо разом на оверлоці. Прасуємо кишеню.
Фіксуємо мішковину вище і нижче входу в кишеню, а також уздовж верхнього зрізу прямими рядками на відстані 7 мм від краю. Таким самим чином обробляємо другу кишеню.
На відстані 50 мм від низу половинок штанин уздовж бічного і крокового швів ставимо мітки. Сколюємо передню і задню половинки вздовж бокового і крокового швів. Сточуємо деталі прямим рядком до міток на відстані 10 мм від краю.
На рівні міток робимо надсічки точно до кінців швів. Будьте акуратні: не розріжте строчку.
Вивертаємо штанину на лицьовий бік. Нижні 50 мм бічного і крокового швів складаємо один з одним один з одним виворіт до вивороту. Сточуємо нижні частини бічного і крокового швів прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо внутрішні бічний і кроковий шви штанини на оверлоці. Припуски крокового шва запрасовуємо до переду, а припуски бокового шва - до спинки. Нижні частини припусків розпрасовуємо. Так само обробляємо другу штанину.
Вкладаємо праву половинку штанів в ліву лицьовими сторонами один до одного. Сколюємо шпильками середній шов штанів. Сточуємо його прямою рядком на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо середній шов на оверлоці. Припуски шва запрасовуємо на правий бік.
Проклеюємо область прорізних петель для шнура шматочком дублерину розміром 35х80 мм.
За допомогою лапки для петель викидаємо петлі за розміром приготованого шнура. За допомогою розпорювача акуратно пробиваємо петлі, не зачіпаючи нитки швів. Прасуємо.
Пояс штанів складаємо навпіл лицьовим боком всередину і сколюємо шпильками вздовж коротких зрізів. Сточуємо пояс у кільце двома прямими строчками довжиною 55 мм і 15 мм, залишивши отвір для протягування резинки. Припуски шва розпрасовуємо.
Складаємо пояс навпіл виворітною стороною всередину і прасуємо.
Якщо ваша резинка завширшки 40 мм, то приточуємо її до штанів разом з поясом. Але якщо ви не впевнені в довжині резинки або розумієте, що оверлок не впорається з великою товщиною, то використовуйте резинку шириною 30 мм і обробляйте пояс зазначеним нижче способом.
Приколюємо шпильками пояс до верхнього зрізу штанів лицьовими боками один до одного, поєднавши шов пояса із заднім центральним швом штанів, центр пояса - з переднім центральним швом, мітки - з бічними швами. Сточуємо деталі прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Обметуємо припуски разом на оверлоці. Припуски шва запрасовуємо донизу.
Відрізаємо резинку шириною 30 мм і довжиною, вказаною на викрійці пояса. Вдягаємо її через отвір у поясі за допомогою білизняної шпильки.
Сточуємо резинку в кільце прямою строчкою або зигзагом. Рівномірно розподіляємо резинку по поясу.
На цьому етапі рекомендується зробити примірку й оцінити посадку, довжину, свободу прилягання. Враховуйте при примірці ширину припуску по низу. Переконуємося, що пояс штанів буде комфортним у носінні. За необхідності змінюємо довжину резинки. Зашиваємо отвір у поясі вручну потайним швом.
Рівномірно натягуючи резинку, прокладаємо пряму строчку на відстані 7 мм від згину пояса.
Прокладаємо другу паралельну строчку на відстані 7 мм від шва приточування пояса.
Сколюємо нижні частини передньої та задньої половинок штанів лицем до лиця уздовж бічного зрізу. Сточуємо їх прямим рядком на відстані 10 мм від краю. Припуски шва розпрасовуємо.
З лицьового боку довшої частини манжети приточуємо кант на відстані 10 мм від краю.
Сколюємо манжету штанини вздовж крокових зрізів лицьовим боком всередину. Щоб кінці канта точно збіглися, заколюємо його з обох боків двома шпильками. Сточуємо кроковий шов прямою строчкою. Припуски шва розпрасовуємо.
Припуски канта запрасовуємо на манжету штанини.
Вивертаємо штанину і манжету на виворітний бік. Вкладаємо штанину в манжету, поєднуємо вільні зрізи та шви. Сколюємо шпильками. Сточуємо по колу прямою строчкою на відстані 10 мм від краю.
Настрачуємо край із кантом на штанину. Можна попередньо зметати. Строчку прокладаємо на відстані 1 мм від канта. Прасуємо. Так само обробляємо другу штанину.
Вдягаємо шнурок у пояс, прибираємо намітку, що залишилася, зрізаємо і ховаємо кінці ниток, ще раз все прасуємо.
Штани готові!