Під час діагностування лімфоми багато пацієнтів просто не усвідомлюють, що саме відбувається з їхнім організмом. Якщо при раку шлунка, горла, грудей тощо можна точно уявити місце локалізації пухлини, то в разі лімфоми такого розуміння часто немає.  

Лімфома – це онкогематологічне захворювання, яке розвивається в лімфатичних тканинах. Насамперед вражає лімфатичні вузли, надалі може зачепити печінку, селезінку, легені, кістковий мозок та інші органи.

Виділяють два типи лімфом:

Оскільки в 90% випадків під час діагностування лімфоми виявляють НХЛ, то ми поговоримо саме про неї.

Симптоми неходжкінської лімфоми

На жаль, симптоми цього онкологічного захворювання досить розпливчасті й рідко мають виражений характер, який би однозначно привернув увагу пацієнта і сигналізував про необхідність негайної консультації з онкологом.

  • Кашель.
  • Слабкість.
  • Лихоманка.
  • Висип у складках шкіри.
  • Збільшення лімфатичних вузлів.
  • Порушення носового дихання.
  • Болі в грудях.
  • Жовтяниця.
  • Набряк обличчя.
  • Болі в черевній порожнині.

Це не повний перелік того, як може проявити себе неходжкінська лімфома. Симптомів може бути більше або менше, але здебільшого вони швидше списуються пацієнтом на захворювання загального характеру, але точно не асоціюються з онкологічним захворюванням.

Такий непомітний перебіг хвороби призводить до того, що лімфому діагностують тільки на пізній IV стадії, коли лімфатичні вузли уражені по обидва боки тіла, а метастази розповсюдилися на інші органи.

схематичне зображення стадій лімфом

У зв'язку з цим потрібно завжди враховувати фактори ризику розвитку лімфоми: аутоімунні та інфекційні захворювання; ослаблений імунітет; вплив хімічних або радіоактивних речовин; вік, старший за 60 років; спадковість; трансплантація органів (серце, печінка, нирки).

Прогноз лікування лімфоми на IV стадії

Медицина значно просунулася в дослідженні та застосуванні різних підходів до лікування онкологічних захворювань, що забезпечує високі показники виживання при діагностуванні багатьох видів раку. НХЛ входить до числа онкологічних захворювань, які найбільше піддаються лікуванню: середні показники 5-річного виживання становлять 67%, а на четвертій стадії – 55%. Для порівняння: показники одужання у пацієнтів із раком шлунка на аналогічній стадії – лише 5%. 

 Успішність лікування і подальша тривалість життя залежать від статі пацієнта, віку, загального стану здоров’я, професіоналізму онколога і якості життя після ремісії. 

Лікування лімфоми 

До основних методів лікування неходжкінської лімфоми належать:

  • Хіміотерапія. Схема лікування R-CHOP за протоколом може складатися з 4-5 компонентів і призначатися 6 циклами. 
  • Таргетна терапія. Застосування препаратів, які завдають менше шкоди здоровим клітинам.
  • Променева терапія. Дозоване і спрямоване радіаційне опромінення.
  • Імунотерапія. Активація зовнішніми препаратами власних здібностей організму протистояти хворобі.

У деяких випадках може знадобитися трансплантація стовбурових клітин, а також введення хіміотерапії в спинномозкову рідину для тих пацієнтів, у кого висока ймовірність поширення захворювання на головний мозок.

Лімфома навіть на четвертій стадії піддається лікуванню, і пацієнт має високі шанси на повне одужання. Головне знайти хорошу клініку і команду онкологів, які зможуть правильно і швидко встановити діагноз і підібрати лікування, яке не тільки допоможе подолати рак, а й мінімізувати побічні ефекти.

LISOD – єдина в Україні клініка, яка надає повний цикл онкологічної допомоги: профілактика, діагностика, лікування та реабілітація з використанням міжнародних стандартів.