В недалекому минулому і стоматологи, і пацієнти не приділяли достатньої уваги проблемам, пов’язаним із кривизною зубних рядів і аномалією прикусу. Дітей, які носили брекети, можна було перелічити на пальцях. А ті, хто наважувався на ортодонтичне лікування, соромилися встановлених на зуби металевих конструкцій. Все докорінно змінилося в останні декілька десятиліть. І не тільки в стоматології, але й в прагненні людей мати привабливу зовнішність та гарну посмішку, однією зі складових яких є білі рівні зуби. На жаль, сьогодні не кожен може цим похизуватися. Однак сучасні можливості ортодонтичної стоматології дають змогу виправити недоліки та вирішити проблему назавжди. При цьому потрібно розуміти, що криві зуби та неправильний прикус — це не тільки естетичний аспект, але й здоров’я ротової порожнини та організму в цілому.

Методи корекції кривих зубів. Види брекетів

Питання про те, як вирівняти зуби, сьогодні цікавить і маленьких, і дорослих пацієнтів. Сучасна ортодонтія пропонує безліч варіантів, серед яких найбільш затребуваними є встановлення брекет системи та виготовлення пластинок.

Для того, щоб обрати ефективний спосіб вирівнювання зубів, потрібно пройти відповідне обстеження. Тільки після цього лікар запропонує в кожному окремому випадку той чи інший варіант, враховуючи вік пацієнта, стан його порожнини рота, а також фінансові можливості та особисті вподобання.

Нагадаємо, що брекети - це незнімні ортодонтичні конструкції у вигляді невеликих пластинок, які фіксуються на зовнішній чи внутрішній поверхні зубів за допомогою спеціального клею та з’єднуються одна з одною металевою дугою. Такі пристрої виготовляються з різних матеріалів і бувають:

  • металеві — виготовляються із хірургічної сталі, відрізняються доступною вартістю та відносно швидким вирівнюванням;
  • керамічні — непомітні на зубах, міцні та трохи дорожчі за металеві конструкції;
  • сапфірові — дорожчі за керамічні, процес вирівнювання відбувається не так швидко, як у попередніх випадках із-за високого тертя між пазом та дугою. Більше підходять для світлих зубів;
  • лінгвальні — непомітні, оскільки фіксуються на внутрішній стороні зубного ряду. Дороговартісні та складні в установці і догляді;
  • безлігатурні — відрізняються від класичних брекетів наявністю кліпси, яка утримує дугу. Ефективність не поступається лігатурним системам. Ціна приблизно така, як у керамічних конструкцій.

Часто дітям перед встановленням брекет-системи проводиться лікування ортодонтичними пластинами. Вони не тільки вирівнюють криві зуби, але й сприяють коригуванню правильного росту щелепи, тобто дають змогу нормальному прорізуванню і росту зубів.

Вирівнювання зубів без брекетів

Застосування брекет-систем — це не єдиний спосіб вирівнювання зубів у сучасній стоматології. І якщо дітям все ж таки рекомендується носити брекети чи пластинки, то для дорослих пацієнтів  існує чудова альтернатива у вигляді ортодонтичних капів, вінірів та композитної реставрації.

Ортопедичні капи, а це можуть бути елайнери чи ізілайнери, представляють собою гнучкі  накладки, виготовлені із прозорого полімерного матеріалу медичного призначення. Це знімні фронтальні конструкції, які одягаються на весь зубний ряд, не шкодять емалі і майже непомітні під час носіння. Знімаються виключно під час чищення зубів та прийому їжі.

Вініри — це дуже тонкі накладки, які майже не відрізняються від природної зубної емалі. В основному вони виготовляються з кераміки і вважаються дорогим видом вирівнювання зубів. Бюджетним варіантом можуть слугувати композитні накладки. Для маленьких пацієнтів використовують м’які еластичні капи — прозорі силіконові трейнери.

Методом художньої реставрації можна усунути лише незначні дефекти форми та розташування зубних органів. Процедура проводиться за допомогою фотополімерного композитного матеріалу.

Як бачимо, ортодонтична стоматологія пропонує різні способи вирівнювання зубів для всіх, хто хоче мати рівні зуби та гарну посмішку.