Роботодавці віддають перевагу кандидатам на працевлаштування без досвіду
Результат аналізу бази вакансій і резюме кадрового порталу grc.ua показує, що роботодавці почали більше віддавати перевагу кандидатам без досвіду роботу у відповідній галузі й віддають перевагу початківцям. Для прикладу, така ситуація в ІТ-сфері, що особливо актуально для студентів.
У чому причина таких змін – ми поцікавилися у засновника Благодійного фонду «РАЗОМ» Бориса Приходька.
— Думаю, що значну роль тут відіграло фінансове питання. На даний час у багатьох бізнесів, у тому числі й в ІТ-сфері, стало менше грошей на утримання персоналу. Людина з досвідом зажадає набагато більшу зарплатню, ніж новачок. У будь-якому випадку прийде той, хто розуміється на цьому, бодай на мінімальному рівні. Далі новачка навчать, він отримає знання і практичний досвід вже безпосередньо під час роботи. Роботодавець зекономить. Тобто питання знаходиться в економічній площині. Думаю, що айтішники з досвідом не залишаться без роботи. Сьогодні є пропозиції дистанційної зайнятості й вони зможуть знайти роботу не обов’язково у своєму місті».
Борис Приходько про затребуваність на ринку зайнятості
– Дистанційну роботу пропонують набагато рідше, ніж повний робочий день…
– Це логічно. Є багато вакансій, де потрібна особиста присутність. Або, принаймні, гнучкий графік роботи. Таких більше. Я цікавився ринком праці й можу сказати, що затребувані продавці. У сферу торгівлі беруть як з досвідом роботи, так і без. Сфера послуг та сервісу також пропонує вакансії. У ресторанному бізнесі можна влаштуватися. Все залежить від бажання людини, яка шукає роботу, від її початкових вмінь та знань. Ну і від зарплати, на яку очікує. У банківський сектор також потрібні працівники. Зокрема, касири, співробітники кол-центрів, оператори, які працюють з клієнтами. Можна й далі перераховувати. Це перелік професій, які не потребують особливих навичок та професійних знань і яким можна швидко навчитися.
– А лікарі, вчителі, інженери…
– Це ті професії, які потребують спеціальної освіти та знань. Ти не можеш прийти й сказати: я хочу бути лікарем, чи інженером. Лікарів завжди не вистачало, особливо в невеликих населених пунктах. Навіть в обласних центрах. Тому, думаю, що медики, освітяни та технічні спеціалісти зможуть знайти роботу. Особливо лікарі. Вони зараз дуже затребувані. Але й умови роботи у них на даний час на виснаження.
– Які професії, на вашу думку, будуть затребувані у майбутньому?
– Знову таки, з урахуванням нинішньої ситуації. Затребуваними будуть лікарі всіх спеціалізацій, психологи, психіатри, травматологи. Також поліцейські, військові, енергетики, пожежні. Буде попит на будівельників, архітекторів, дизайнерів і спеціалістів підприємств з виготовлення будматеріалів. Інженерні професії знову стануть престижними. За цими професіями йде цілий ланцюг суміжних сфер: транспорт, логістика тощо. Ну і сфера послуг залишиться також у пріоритеті. Думаю, що роботи вистачить всім, адже нам доведеться будувати нову Україну з новими високими технологіями та зберегти існуючий потенціал. Ситуація на ринку праці вже починає змінюватися. Уряд розробляє програми, які зможуть покращити зайнятість, на місцях також переймаються цим питанням.