Віскі у традиційному розумінні – це ячмінний солод, вода та дріжджі. З цих компонентів виготовляють односолодові сорти (single malt), які займають найвищу сходинку в ієрархії віскі. Зерновий віскі - зовсім інший продукт. Його роблять із нескладеного зерна, причому в хід йде не лише ячмінь, а й пшениця, кукурудза, жито. Злаки можуть бути не кращої якості, для отримання спирту це не має принципового значення. Купити віскі сьогодні можна в кожному маркеті. Але як його правильно вживати?
Технологія виробництва
Процес виготовлення віскі ділиться на наступні етапи:
1. Добірний ячмінь сушать і замочують на 1-2 тижні, щоб зерна почали проростати. Після цього злак стає складеним і готовий до подальшої обробки.
2. Пророщені зерна виймають з води і сушать гарячим димом від торфу, що горить, деревного вугілля і букових стружок. Це найважливіший етап виробництва, тому що саме на ньому шотландський віскі набуває свого неповторного «копченого» смаку.
3. Готовий солод добре подрібнюють і заливають окропом на 12 годин.
4. Сусло переливають у спеціальні чани, додають дріжджі та залишають суміш бродити. В результаті виходить легка бражка або солодове молоко міцністю близько 5%.
5. Брагу піддають двом чи трьом перегонкам у дистиляційних кубах. На останньому етапі перегонки міцність напою сягає 55-60%.
6. Готовий скотч як мінімум три роки витримують у дубових бочках. Ідеально, якщо у цих ємностях вже зберігалися інші алкогольні напої: вони збагачують смак шотландського віскі.
Головна відмінність шотландського віскі від ірландського стосується саме знаменитої торф'яної «копченості». Виробники стверджують, що, крім усього іншого, напій завдячує своїм неповторним смаком місцевій воді. Інша відмінна риса – в Ірландії віскі піддають потрійну перегонку, а не подвійну. Зрештою, у Шотландії за основу беруть виключно ячмінний солод, а в Ірландії можуть додати жито.
Як пити віскі
Є багато способів посмакувати вишуканий скотч. Хтось розбавляє віскі колою, хтось п'є у чистому вигляді, є навіть любителі змішувати із соком чи водою. Сомельє сходяться на думці, що віскі потрібно пити зі спеціальних келихів, що звужуються догори, попередньо давши напою насититися киснем і розкритися.
Скотч подають охолодженим до температури 18-20 градусів. Дегустують віскі маленькими ковтками, попередньо зігрівши судину в долонях, а закушують морепродуктами (особливо шотландці поважають страви з лосося), м'ясом – або нічим, скотч має багату палітру смаку, шкода втратити навіть одну нотку.
У Шотландії є спеціальний регламент споживання скотчу, що його називають правилом «п'ять S». У перекладі з англійської, воно звучить так:
- Подивитися;
- Понюхати;
- Посмакувати;
- Проковтнути;
- Розбавити ложкою теплої води.
Якщо ви бажаєте спробувати незвичний, колекційний віскі - вам потрібна доставка алкоголя: hlibvino.com.ua.