Оцінка акцій, як і оцінка інших фінансових інструментів, передбачає визначення їх вартості з метою виявлення недооцінених акцій (які можна купити) або завищених акцій (які можна продати).

У разі позитивних висновків з попередніх етапів фундаментального аналізу та рішення про покупку акцій компанії виникає закономірне питання про справедливу ціну акції, тобто ціну, яка б відповідала вартості. Це питання вирішується на етапі оцінки.

Є багато способів оцінити акції. Загалом, оцінка цінних паперів зводиться до визначення вартості оцінюваної компанії, тобто внутрішньої вартості акцій.

Вартість однієї акції отримують шляхом ділення гудвілу на кількість акцій, випущених компанією. У разі наступних випусків кількість акцій товариства за певний період становить - середнє арифметичне або середньозважене (з періодом до випуску та після випуску) кількості акцій на початок звітного періоду та на кінець.

Процес розрахунку вартості компанії базується на шаблонних математичних формулах.

Для правильної оцінки підприємства слід враховувати дві оцінки:

  • активи підприємства та ступінь організації засобів,
  • фактори виробництва з точки зору можливості отримання прибутку.

Методи оцінки бізнесу можна розділити на чотири групи:

1. Методи доходу - засновані на прогнозуванні та оновленні широко зрозумілого доходу, який може бути отриманий даним підприємством.

2. Методи, засновані на витратах і активах підприємства - орієнтація на оцінку вартості окремих складових активів підприємства.

3. Методи ринкового порівняння - проводяться інвесторами на ринку капіталів і базуються на ринковій (як правило, біржовій) вартості власного та боргового капіталу.

4. Змішані методи – з урахуванням особливостей та елементів дохідно-майнового підходу.

Методи отримання доходу

Вони ґрунтуються на припущенні, що підприємство є товаром, вартість якого залежить від фінансових вигод, які воно принесе власнику в майбутньому. Вартість підприємства визначається сумою прогнозованих фінансових доходів, оновлених на момент оцінки. Суть цих методів полягає у визначенні розмірів потоків доходів, які оцінювані одиниці здатні створити в майбутньому. У рамках цього процесу слід визначити період, протягом якого підприємства матимуть можливість отримувати дохід, та зробити прогноз розміру доходу підприємств в окремі роки прийнятого горизонту.