Добрі наміри інколи можуть стати чималою проблемою. У разі з пропискою, є механізми, щоб це вирішити, але потрібно діяти відповідно до українського законодавства. Чи можна виписати людину без її присутності? Відповідь — у матеріалі від 3m2.

Кого та як дозволено виписувати без згоди

Причини для бажання виписати людину з квартири може бути багато: від потреби зменшити витрати на оплату за комунальні послуги (отримати субсидію) до необхідності продати житло.

Головне розуміти, що власника чи співвласника виписати без його згоди не вийде. Це можна зробити тільки з тими, кому квартира не належить, але вони в ній прописані. Наприклад, родич, колишній чоловік/дружина чи знайомий.

Підстави для визнання, що прописана особа втратила право користуватися житловим приміщенням, зазначені в Сімейному, Житловому та Цивільному кодексах України. Зокрема, коли прописана людина без поважних причин не з’являється в квартирі:

  • понад один рік — для тих, хто не є родичами;
  • півроку і більше — для родичів.

Головне, щоб не було інших домовленостей між сторонами або законних підстав для тривалої відсутності.

Зняти особу з реєстрації в такому разі без її згоди можна тільки за рішенням суду. Для цього слід подати відповідну позовну заяву до районного, міського чи міськрайонного суду за місцезнаходження квартири.

Інші випадки, коли доводиться виписувати людину примусово

Трапляється, що у квартирі залишається прописаним її колишній власник. Зазвичай, у договорі придбання-продажу обумовлюють терміни, в які він повинен виписатися. Однак якщо цього не зроблено чи людина порушує домовленості, доведеться вирішувати проблему самостійно. Тут допоможе звернення до ЦНАП: сюди необхідно надати заяву, де пояснити ситуацію з випискою, та копію договору з купівлі-продажу нерухомості. ЦНАП має надати відповідь протягом десяти днів, причому здебільшого це відбувається на користь нового власника, відповідно, попереднього виписують.

Крім того, може бути, що прописана людина не є колишнім власником, але залишилася не виписаною на момент продажу житла. Новий власник квартири має законне право цю людину виписати: або через ЦНАП (але тут можуть відмовити), або через позов до суду. Якщо доведеться вдатися до другого варіанту, то з копією позитивного судового рішення (коли воно набере законної дії) і відповідною заявою про виписку необхідно буде звернутися до ЦНАПу.

Документи, необхідні для подачі позовної заяви до суду

Щоб виписати людину через суд, до позовної заяви потрібно додати документи, що мають бути правильно оформлені та містити:

  • копії паспорта громадянина України, ІПН;
  • довідку місцевої ради, ЖКГ про зареєстрованих у квартирі, будинку;
  • довідку з цих же установ, що є підтвердженням факту — людина не проживає в приміщенні установлений законодавством термін, а також покази свідків, які підтверджують це;
  • документ, який засвідчує право власності на нерухоме майно;
  • квитанцію, де зазначено, що судовий збір сплачено;
  • письмове повідомлення з ЦНАПу про те, що у виписці відмовлено (якщо до цього туди зверталися);
  • довідку про склад сім’ї.

У скільки обійдеться звернення до суду

Згідно з українським законодавством, певним категоріям громадян не потрібно платити судовий збір. Усім іншим за подання позовної заяви до суду доведеться його сплатити. Ця сума становить 0,4 від прожиткового мінімуму на одного працездатного українця. Такий порядок регламентований Законом України «Про судовий збір». Станом на 1 грудня 2021 року обов’язковий платіж дорівнював 957,20 грн.

Таким чином, виписка людини без згоди можлива, однак потребує часу та зусиль зі сторони власника житла, а ще законних підстав.