Материнські плати з чіпсетом Z690

Черговий "тік-так" виробничої стратегії Intel закінчив століття сокету 1200, а з ним - чіпсетів 500-ї серії. На зміну їм приходить нове покоління материнських плат, яке поклали топові моделі Z690. Розповідаємо про них більш докладно і допомагаємо вибрати відповідну материнську плату - compx.com.ua/materinskie-platy/.

Материнська плата на чіпсеті Z690

Чим відрізняються нові материнські плати?

Головним новаторством 600-ї серії стала підтримка системної шини DMI 4.0. У неї вісім каналів передачі з загальною пропускною здатністю до 15,72 ГБ/с. Таким чином, інженери Intel нарешті позбавили мат. плати від «вузького місця», що обмежує швидкодію комп'ютера. Компанії-партнери відреагували на це встановленням додаткових слотів M.2 – тепер є можливість роботи з кількома високошвидкісними накопичувачами одночасно.

У материнських плат на Z690 з'явилася підтримка PCI-Express 4.0, яка не використовує процесорну лінію. Тепер у вашому розпорядженні будь-які версії інтерфейсу – від третьої до п'ятої. Можна збирати комп'ютер з новою мат. платою та старими картами розширення, плавно переходячи на нові технології.

Чіпсет має підтримку оперативної пам'яті DDR 5. Але цим скористалися далеко не всі виробники. Більшість материнських плат у продажі розрахована на колишній стандарт DDR4. Зате збільшилася кількість інтерфейсів SATA – можна підключати вісім накопичувачів одночасно. Кількість портів USB збереглися на тому ж рівні, але серед них виділено роз'єм версії 3.2 Gen 2x2 з пропускною здатністю 20 Гбіт/с.

Ще один привід купити мат. плату на чіпсеті Z690  – новий бездротовий адаптер Wi-Fi ax 6E+. У нього вища пропускна спроможність, нижча затримка та менше енергоспоживання у порівнянні з «звичайним» Wi-Fi ax 6. Тепловий пакет чіпа зафіксований на рівні 6 Вт - він так само охолоджується пасивним радіатором і обходиться без вентилятора.

Чого очікувати від виробників мат. плат?

Перехід на чіпсет Intel Z690 змушує компанії-партнери адаптуватися, переглядаючи багато інженерних рішень. Вище ми говорили про збільшення числа роз'ємів M.2. Додайте до цього приріст потужності живлення. Материнські плати Z-серії підтримують серйозний оверклокінг, а продуктивність процесорів 12-го покоління Alder Lake збільшилася у порівнянні з колишньою генерацією Core. Тому системі потрібна гарантія стабільних характеристик струму та напруги.

Цікаве нововведення – перехід на поверхневий монтаж роз'ємів PCI-e та DIMM. Тепер їх не поглиблюють у друковану плату, а напоюють зверху. На надійність це ніяк не позначиться навіть у бюджетних моделях з'явилися посилені металеві рамки і додаткові точки кріплень. Тому ви так само можете встановлювати важкі відеокарти класу Hi-End, не побоюючись перегинів «материнки».

Материнські плати Z690 від інтернет-магазину compx.com.ua

Найкращі материнські плати на основі Z690 у бюджетному сегменті

ASRock Z690 Pro RS. Виробник орієнтується на простоту конструкції та зручність доступу до окремих компонентів. Але й про надійність не забуває – система живлення охолоджується двосекційним радіатором. У комплекті металева накладка для твердотільного накопичувача та кронштейн для відеокарти. Є навіть скромне підсвічування чіпсету.

Gigabyte Z 690 UD. Материнська плата цікава трьома роз'ємами M.2, що працюють у режимі PCIe 4.0 без обмежень пропускної спроможності. Є і три слоти PCI-e x16, хоча максимальна кількість ліній відведена лише одному з них. Модель розрахована на рядових користувачів, а не моддерів, тому більшість компонентів прихована під акуратними накладками.

Asus Z 690-P PRIME. Мат. плата бюджетної серії з підтримкою DDR5 та просунутою системою живлення, що складається з 17 фаз. Підійде геймерам-початківцям, які хочуть отримати максимум продуктивності, але не витрачатися на «зайві» технології та дизайнерські хитрощі.

Найкращі мат. плати преміум-класу з чіпсетом Z 690

Asus ROG Strix Z690 Maximus Extreme. Масивна материнська плата з гарним матричним підсвічуванням. 27 фаз живлення, транзистори із запасом струму до 105 А, трикомпонентна система охолодження з тепловою трубкою. Вбудований адаптер Wi-Fi з пропускною здатністю до 1,8 Гбіт/с, броньовані роз'єми PCI-e. У комплекті є перехідник для встановлення накопичувача інформації в слот оперативної пам'яті.

Gigabyte Aorus Z 690 XTREME. Автори мат. плати приділили максимум уваги надійності - друкована основа складається з восьми шарів. Є два порти LAN із пропускною здатністю до 2,5 та 10 Гбіт/с, використовується контролер Intel I225-V зі зниженим рівнем затримок. В комплект входить геймерська звукова карта з підсилювачами, ЦАП та аудіопроцесорами ESS. За охолодження системи живлення відповідає теплова трубка, виконана за технологією прямого контакту.

MSI Z 690 MPG CARBON WIFI. Ключова перевага закладена в назві – материнська плата прикрашена накладкою із вуглепластику. Під нею ховаються одразу п'ять роз'ємів M.2. Знявши кришку, ви також побачите рекомендації щодо встановлення планок оперативної пам'яті та накопичувачів для покращення результатів розгону. В наявності високошвидкісний контролер LAN, що скорочує затримки передачі даних.

Оновлення конфігурації

Материнські плати на основі чіпсету Intel Z690 поки що залишаються рідкістю - вони презентовані нещодавно і випускаються в невеликій кількості через дефіцит напівпровідників. Але ви можете купити їх за вигідною ціною вже сьогодні, вибравши потрібну модель у каталозі compx.com.ua. При замовленні збирання комп'ютера вам надається розширена гарантія на залізо.