Консалтинг бізнес-процесів: чому це важливо? Бізнес, який стоїть на місці, рано чи пізно припинить існування. А щоб вивести компанію на новий рівень, можуть знадобитися зміни основних бізнес-процесів. Зміни можуть торкнутися і безпосередніх виробничих операцій, і документообігу (зазвичай потрібно і те, й інше).
Знайти системне рішення, як оновити бізнес, самостійно буває дуже складно. Дослідження та практика підтверджують, що керівництво компаній часто не має чіткого уявлення, що і як змінювати. Причинами цього є відсутність об’єктивних даних (співробітники можуть замовчувати наявні проблеми) і нездатність подивитися на ситуацію свіжим поглядом (у будь-якому процесі є «сліпі плями»). Найкращим рішенням може стати допомога консалтингової компанії, де є експерти, які мають практичний досвід оптимізації та моделювання бізнес-процесів. Докладніше про це можна дізнатися тут — 4e.com.ua.
Запрошуючи зовнішніх експертів, потрібно бути готовими до нестандартних, несподіваних рішень. Цього не слід боятися: якщо ви співпрацюєте із професіоналами, які вже реалізували не один успішний кейс, трансформація дасть можливість зробити бізнес більш рентабельним і конкурентоспроможним.
Як це працює? Консультант спочатку знайомиться з бізнес-процесами, вивчає та аналізує їх «зсередини». Його завдання полягає в тому, щоб виявити слабкі місця та знайти найкращий спосіб їх усунення. Поширені недоліки бізнес-процесів:
-
Неефективне використання ресурсів та часу. Це може бути пов’язано, наприклад, із застарілим обладнанням або технологіями, а також із простоями персоналу.
-
Надлишкові процеси, які можна виключити без наслідків для остаточного результату.
-
Рутинні та надмірні процеси, які можна автоматизувати й тим самим спростити, прискорити, здешевити та/або зробити якіснішими.
-
Забюрократизовані організаційні процеси.
-
Неефективна структура відділів і підрозділів.
-
Проблеми комунікацій (застарілі, неробочі канали зв’язку) та, як наслідок, неефективна взаємодія.
Консультанти працюють з усіма учасниками й елементами процесу — співробітниками, технологіями та ресурсами. На основі результатів аналізу складаються детальні рекомендації, розробляється книга стандартів, підбираються інструменти та методи для проведення і впровадження змін.
Практика підтверджує, що оптимізація ключових процесів ефективна на виробництві та у сфері послуг, на комерційних підприємствах та в організаціях, для яких отримання прибутку не є основним завданням, наприклад у державних відомствах.