Половина успіху в процесі риболовлі залежатиме від правильності підготовки. Холод, промокання та випадкові поломки спорядження зведуть нанівець задоволення і результат риболовлі.
Купівля спорядження
Умовно оснащення можна поділити на дві категорії: снасті та рибальський костюм. У цьому питанні допустима невелика економія на першій статті, але аж ніяк не на другій.
Костюм для риболовлі
Основний принцип вибору – комфортність. Костюм повинен забезпечувати свободу руху, бути повітропроникним, і при цьому захищати від поривів вітру та комах. У пріоритеті речі з натуральної бавовни, поверх яких можна надіти вітровку з брезенту або сучасну мембранну куртку. Відразу ж варто відмовитися від трикотажу як верхнього одягу — светри та кофти чіпляються не лише за оточення у вигляді гілок і кущів, а й за рибальський гачок, що постійно проявляється при слабкій навичці закидання. Не треба забувати і про головний убір, тут можливості вибору необмежені. Також будуть корисні звичайні сонцезахисні окуляри, які убережуть органи зору від відблисків на поверхні водойми.
Збираючись на зимову риболовлю, потрібно відмовитись від класичних хутряних шуб, шкіряних рукавичок та черевиків – в холодну пору року від одягу потрібна легкість і багатошаровість. Комплект повинен починатися з термобілизни, що підтримує оптимальну температуру тіла і відводить піт – вона надягатиметься безпосередньо на тіло. Разом з нею варто придбати термошкарпетки, на які з легкістю налазить пара вовняних шкарпеток. Флісові кофти посилюють корисні ефекти нижнього шару, але можна обійтись і звичайним светром. Ідеальним вибором верхнього шару стане спеціальний мембранний комбінезон на якісному штучному наповнювачі. Крім цього, знадобиться шапка – перевагу варто віддати виробу з флісовою підкладкою та якісним синтетичним утеплювачем. Натуральне хутро не найкращий варіант, бо у ньому постійно пітніє голова. Те саме стосується і рукавичок.
Познайомитися з особливостями підбору рибальського обмундирування можна докладніше тут: https://rybalka.com/rybalkacomofficial/blog/view/yak-vibrati-ribalskiy-kostyum/.
Взуття
Вибір залежатиме від характеру майбутнього лову. В ідеалі потрібно дотриматися балансу між сухістю стоп і одночасною вентиляцією. На жаль, зробити це в рамках одного виробу складно, тому простіше підібрати дві пари для різних цілей. Наприклад, болотяні чоботи для заходу у воду та легкі кеди для відпочинку на березі. Шкарпетки виключно бавовняні, з мінімальним вмістом синтетичних компонентів. При легких заморозках поверх них можна чергувати флісові або вовняні шкарпетки.
Взимку перевага залишається за спеціальним термовзуттям, проте при належному утепленні стопи шкарпетками та використанні термоустілок, його можна замінити звичайними чоботями з EVA.
Вудка
Для новачка оптимальним варіантом стане бюджетна та інтуїтивно зрозуміла махова вудка. Оптимальна довжина виробу для перших кроків у новому хобі – до чотирьох з половиною метрів. Довший зразок буде складнішим у використанні. У пару до неї докуповується найпростіша безінерційна котушка. Такого комплекту достатньо для опрацювання базових навичок. Щоб уникнути можливих проблем на місці, не варто зупинятися на дуже дешевих варіантах.
Волосінь
При використанні поплавцевої снасті більшість завдань вирішуватиметься монофільною волосінню. Виріб має бути пластичним і таким, що «тримає вузол», тобто, що не розтягується при виважуванні. Універсальні варіанти – від 0,14 до 0,16 мм. Інші розміри вибираються на власний розсуд.
Також варто купити спеціальний моток для повідця. Останній служить запобіжником від пошкодження для волосіні та іншого оснащення. Його товщина повинна бути меншою, ніж у волосіні – 0,1-0,12 мм для вищевказаних значень.
Поплавок
Ця деталь утримує наживку на потрібній глибині і водночас дає сигнал про те, що риба клює. Вибирається виходячи з особливостей водоймища, течії та глибини води. Крім того, потрібно враховувати вантажопідйомність – чим сильніша течія, тим більша маса поплавця. Для більшості водойм підходить виріб масою 2-3 гр.
Грузило
Правильна відгрузка поплавця допомагає досягти максимальної чутливості клювання. Вага грузила повинна відповідати діаметру волосіні – занадто важкий грузик може призвести до обриву снасті, а надто легкий не дасть досягти потрібного натягу. Визначати відповідність доведеться на місці, тому знадобиться комплект із грузиками різної ваги. Важливо, щоб вони були виготовлені зі свинцю. В іншому випадку не буде ковзання, і волосінь зімнеться.
Гачок
Асортимент моделей величезний: пропонуються різні кольори, матеріали та довжина. Рекомендувати щось складно, тому варто вчинити так само, як і в попередньому випадку – купити 1-2 набори, які найбільше підходять під умови майбутнього заходу.
Для зимового періоду
В умовах зими не обійтися без буру – інструменту формування лунки для закидання снасті. Також знадобиться черпак для вилучення снігу та багорик для виважування трофею.
Речі, не обов'язкові до придбання, але які значно спрощують процес у будь-яку пору року:
- садок для спійманої риби;
- складаний стільчик;
- прикормка;
- ящик для транспортування снастей;
- екстрактор для діставання гачка.
Вдалої риболовлі!