За повідомленням прес-служби Міністерства Фінансів, на початок серпня програмою «Доступна іпотека під 7%», що реалізується з 1 березня 2021 року за ініціативою президента України і Фонду розвитку підприємництва, встигли скористатися 680 українців, а загальна сума угод склала 575 млн грн. Всього в банки надійшло 1011 заявок, з яких 78% бажаючих придбати вторинне житло і 22 - первинне. Однак, не всі експерти налаштовані оптимістично, адже багато хто впевнений, що житло в кредит на таких умовах є тільки для обраних - бюджетників і переселенців.
Поточна ситуація
Згідно з даними аналітичного ресурсу TKCREDIT, в програмі задіяно всього 23 регіони, з яких найбільшу активність проявили жителі:
- Києва та Київської області (33,7% і 30,5%);
- Харківській (6,3%);
- Львівській (5,6%);
- Рівненської (4,3%).
За кількістю підписаних кредитних договорів беруть першість «Кредобанк», «Укргазбанк» і «Ощадбанк».
При цьому житло в іпотеку доступно особам, чий сукупний сімейний дохід в місяць не перевищує середньомісячної зарплати в регіоні в десятикратному розмірі та якіі за останні 5 років не мали власного житла (або потребують поліпшення житлових умов). На думку економіста Бориса Кушнірука, такий підхід вирішує проблеми тільки однієї групи осіб, обходячи стороною найбільш вразливі верстви бюджетників з невеликою зарплатою (наприклад, вчителів, лікарів та інших).
Крім того, фахівці відзначають і відсутність очікуваного зростання обсягів продажу житла в Україні. Так, за даними опитування, більше половини забудовників не помітили впливу іпотеки на ринку збуту і не очікують його і в подальшому.
У спробах розширити можливості українців, влада підготувала фінансові інструменти для отримання доступного житла. Так, найближчим часом планується випуск державних облігацій на загальну суму 20 млрд грн.
Можливості та перспективи
Незважаючи на песимістичний настрій деяких експертів, не можна не відзначити стабілізацію банківської системи. Це положення особливо добре проглядається в кредитуванні. Так, за третій квартал поточного року кредитний портфель банків досяг максимального значення за останні 8 років.
Зростання попиту на позики відзначається і в мікрофінансових організаціях. Наприклад, завдяки лояльним умовам Манівео (на http://www.tkcredit.kiev.ua/kredit/moneyveo можна ознайомитися з основними з них), кількість бажаючих оформити мікропозик з початку літа зросла в кілька разів.
Зовсім недавно ринок іпотечного кредитування поповнився новим гравцем - банк “Кредит Днепр” презентував свою пропозицію. Тепер українці можуть оформити іпотеку під 12,9% річних (з комісією в 0,99% і страховими внесками в розмірі 0,8%) для покупки житла з «вторинки».
Розробка ж первинного ринку поки тільки починається, але вже зараз акредитацію проходять шість забудовників і найближчим часом цей перелік поповниться регіональними компаніями. Максимальна сума кредиту становить 10 млн грн, на термін до 20 років. У планах членів правління банком - отримати мінімум 5% обсягу нових іпотечних кредитів на ринку.