Розпочнемо з головного – з термінології. Отож, що таке логопедія та з чим «її їдять»? Це наука, що вивчає різноманітні порушення вимови та усуває їх. Сам термін походить від грецьких слів logos — «слово» та paideia — «навчання».
Звісно, для людей, у яких ніколи не було проблем із вимовою, ця наука є мало відомою, і чимало українців вважають її непотрібною. Але це – лише до пори – до часу, уявіть, що у вас народжується дитина – і якогось дня ваш малюк починає затинатись в розмові, або не вимовляє «л» чи «р», або взагалі не хоче розмовляти, виникає багато турбот і запитань, що ж робити? До кого звернутись за допомогою? Правильно, до логопеда!
Які є найтиповіші порушення вимови?
Звернутись до спеціаліста потрібно тоді коли проявляються такі найтиповіші порушення вимови:
1) Гугнявість;
2) Дислексія;
3) Порушення швидкості мовлення;
4) Шепелявість;
5) Заїкання;
6) Гаркавість.
Всі вони детально описані та проаналізовані у підручниках логопедії. Та навіть якщо ви далеко не спеціаліст у цій галузі, то повинні знати, що книги по логопедії на українській мові допоможуть реально подолати проблеми ваших малюків, варто лише правильно і регулярно їх використовувати.
Усі ми вперше – а більшість і востаннє! – відвідували спеціаліста з логопедії для дітей у віці 3 років, під час обов’язкового медичного огляду. Саме тоді лікар, провівши низку досліджень, визначає, чи добре розвивається і працює наш мовленнєвий апарат, чи є у нас порушення вимови. А коли помічає такі, то застосовує методи корекції для усунення проблем мовлення.
Якщо у 3-4 роки «ковтання» звуків ще може виглядати кумедним, то у дорослому віці ваша дитина може зіткнутись з низкою турбот і комплексів з цього приводу. Тому батькам наперед потрібно подумати про майбутнє дітей, не змушуючи їх зайвий раз переживати і турбуватись з цього приводу. Чим раніше почати виправляти мовленеві вади, тим простіше дитина зможе їх подолати!
Окрім занять із спеціалістами, навчання логопедії можливе і вдома, самостійно. І головними помічниками у цьому вам стануть книги з логопедії. Проте не забувайте головне – усе повинно відбуватися ненав’язливо, цікаво і у вигляді гри. Лише тоді ваш малюк не матиме стресу від занять і залюбки займатиметься. Отож пропонуємо вам нашу підбірку книг з логопедії від видавництва «Навчальна книга. Богдан»:
Логопедичні завдання
Не секрет, що найпроблемніший для дитячої вимови є звуки «р», «л», «к» і «с», «ж», «ш». Але професійних логопед Ольга Скорик допомагає малюкам впоратися з цими вадами у серії посібників, де за допомогою ефективних логопедичних вправ і завдань діти не лише покращать вимову, а й навчаться правильно складати речення, розвинуть граматичну сторону мовлення та уявлення про навколишній світ. Зауважимо, що на сторінках всіх цих посібників діткам пропонується розмальовувати і клеїти – а це в свою чергу розвиває дрібну моторику рук.
Також дуже рекомендуємо серію «Логопедичне лото» у 4 частинах Валентини Рожнів. Це великі картки для гри, за допомогою яких будуть виявлені та виправлені недоліки вимови певних звуків, збагатиться мовний запас. А ще за допомогою цієї гри розвивається пам’ять, увага, навички узагальнення і спілкування.
Логопедичні зошити
Зошити для дошкільнят і молодших школярів авторства В.Рожнів, К.Дяченко і Т.Момот – справжня знахідка для спеціалістів і дбайливих батьків. «Веселий язичок», «Веселі кривляки», «Ротик розвиваємо – гарно розмовляємо», «Грамотійко» та багато інших містять цікаві вправи для усунення проблем усного та писемного мовлення. Усі вони мають навчально-розважальний характер і орієнтовані на подолання мовних труднощів та розширення словникового запасу дитини.
Ознайомитись і купити книги з логопедії ви зможете в інтернет-магазині видавництва «Навчальна книга. Богдан» за посиланням: https://bohdan-books.com/catalog/3336/