З продажем нерухомості майже завжди виникають складнощі. Необхідно зібрати всі потрібні документи, подати оголошення, правильно оцінити житло, оформити договір купівлі-продажу. Особливо складно з оцінкою та останнім пунктом. Майже неможливо грамотно визначити ринкову вартість будинку, не маючи відповідних навичок і досвіду. Зрозуміло, можна ознайомитися з поточною ситуацією на ринку нерухомості та виконати порівняльний аналіз. Але як оцінити свою ділянку? Що потрібно враховувати насамперед?
В питаннях продажу нерухомості дуже часто людям необхідні юридичні послуги. Коли є підтримка грамотного спеціаліста, зробити все по закону набагато легше. Але частіш за все в деяких питаннях можна розібратися самому, хоча би поверхово.
Зараз дізнаємось, які є тонкощі оцінки майна и що враховується.
З чого почати
Процес продажу завжди стартує з оцінки власності. Якщо справа стосується будинку, тут враховується величезна кількість нюансів:
- місце розташування;
- відстань до центру міста;
- наявність комунікацій;
- площа і планування будинку;
- транспортна розв'язка і т.д.
Зазвичай власники оцінюють своє майно самостійно. Тобто встановлюють таку вартість, яка їх повністю задовольнить. Але не завжди виходить грамотно підійти до питання оцінки, тому доводиться звертатися до фахівців. Наприклад, працівників ріелтерських агентств. Вони встановлюють ринкову (реальну) вартість нерухомості, попередньо аналізуючи аналогічні пропозиції. Варто враховувати, що у випадку з продажем такий підхід буде ідеальним. Але якщо потрібно оцінити майно для вирішення питань за участю суду, фінансових організацій, краще заручитися допомогою атестованого фахівця.
Фактори ціноутворення
Практично неможливо самостійно визначити найбільш адекватну вартість будинку. Навіть якщо знайти в оголошеннях нерухомість з аналогічними характеристиками, нюанси можуть значно змінювати ситуацію з формуванням ціни. Тому варто знати фактори, які позитивно і негативно впливають на вартість:
Позитивні (+ до середньої ціни):
- будівля побудована не більше 7 років тому (+ 5-10%);
- присутні нові комунікації (+ 5-10%);
- є сучасне планування (+ 20-30%);
- зроблений хороший ремонт (+ 15-30%);
- площа становить понад 80 м2 (+ 1-3%).
Негативні (- до середньої ціни):
- будинку більше 10-20 років (-5-15%);
- загальна площа становить до 60 кв.м. (-1-3%);
- будівництво не закінчено (-60%);
- присутні суміжні кімнати (-5%);
- об'єкт потребує ремонту (-10-30%);
- зручності є частково або відсутні повністю (-10-20%).
Крім цього, збільшити вартість нерухомості зможе факт приватизації будинку, відсутність зареєстрованих мешканців. В цілому питання ціноформування досить складні і вимагають професіоналізму. Тому краще не ризикувати і звернутися до фахівців, які правильно оцінять майно і допоможуть продати його за реальною ціною. Не треба також забувати про важливість грамотного процесу куплі-продажу. Тут гарній фахівець також буде доречним.