Серед усіх культурних здобутків людства, варто звернути особливу увагу на казки. У них можна віднайти чималий пласт життєвого досвіду, який пройшов крізь віки, трансформуючись та пристосовуючись до тих чи інших часів. Виділяють три основних типи казок:
- анімалістичні (про тварин та звірів);
- чарівні (фантастичні);
- реалістичні (соціально-побутові).
Якщо казки перших двох груп належать до переважно вигаданих реалій, то соціально-побутові казки ґрунтуються виключно на реалістичному досвіді, набутому в різноманітних життєвих ситуаціях. Як правило, у них розповідається про стосунки кількох представників протилежних соціальних прошарків (пан та наймит, піп та селянин тощо) або моделюються ситуації побутового характеру (стосунки батьків та дітей, братів, чоловіка та жінки тощо).
Зазвичай, реалістичні казки мають повчальний підтекст і навчають як варто чинити у тих чи інших ситуаціях. Дитячий проект “Дерево казок” підготував перелік цікавих соціально-побутових казок, які варто прочитати. Знайти їх можна у каталозі сайту derevo-kazok.org.
Язиката Хвеська (українська казка)
Жили собі чоловік та жінка. Жінка видалася на диво балакуча, через що чоловік не раз мав чималий клопіт. Нічого від людей не приховаєш - усе дружина сусідам та знайомим розповість. Та якось бідолаха надумав провчити не в міру язикату жінку та й так, що та надовго запам’ятала.
Суддя і мудра дівчина (чеченська казка)
Один чоловік потрапив у халепу, тому прийшлося йому судитися з одним купцем. Суддя загадав позивачам три загадки, які, здавалося, неможливо було відгадати. Проте у того чоловіка була розумна дочка, яка і допомогла йому вийти з цієї пригоди.
Ледача жінка (литовська казка)
Якось чоловік узяв собі за дружину дуже ледачу жінку - нічого робити не хотіла. Врешті решт йому це добряче набридло і він вирішив провчити жінку. Як не дивно, після цього дружина зробилася працьовитою, як ніколи.
Ледащо (грузинська казка)
Історія оповідає про одного ледачого парубка, який навіть після одруження не хотів нічого робити. Думав лише про те, як би гарно поспати та досита попоїсти. Дружина довго терпіти витівки чоловіка не намірялася, а тому вирішила його добряче провчити.
Допитлива жінка (фінська казка)
Жило собі літнє подружжя, якому повсякчас доводилося важко працювати, щоб прогодувати себе. Старі доволі часто згадували історію про Адама і Єву, яких вигнали з Раю та нарікали на них, мовляв, якби вони дослухалися до Господа, то усім людям жилось би добре. Почув їхні розмови король, що проїжджав повз та вирішив взяти старих до себе. Жили вони в короля неначе Адам і Єва в Едемі. Аж одного разу усе пішло крахом… Казка показує, що не варто нарікати на інших, поки сам не побував у їхній ситуації.
Селянин та хан (киргизька казка)
Якось один чоловік знайшов глечик з золотом та хотів віднести ханові. Довго вагався нести чи ні, проте все ж пішов. Історія оповідає про нерішучого чоловіка, якого дружина врятувала від ханського гніву.
Чоловік та жінка (білоруська казка)
Жили собі чоловік та жінка. Чоловік у полі працював, а дружина вдома по господарству поралася. Проте чоловік гадав, що його дружина вдома цілими днями лише вилежується та байдикує, а тому запропонував на день помінятися обов’язками. Спочатку робота ніби й легко вдома йшла, проте потім усе пішло шкереберть. Що тільки бідолаха не намагався зробити - усе виходило не в лад. Казка показує, що не варто судити про інших людей, доки не пожив їхнім життям.