У Піднебесній, на батьківщині чайної культури, виготовляють 7 різновидів чаю. Один з них – пуер. Він буває зеленим (Шен) та чорним (Шу). Для українців це екзотика, але справжні чаємани вже оцінили властивості знаменитого напою.
У цій статті ми зібрали найцікавіші факти про чай, який китайці називають «еліксиром молодості» і «засобом для довголіття».
Чим пуер відрізняється від звичного нам чаю
У Китаї пуер виготовляють багато століть. Епіцентр виробництва – провінція Юньнань, де багато фабрик-гігантів, а також невеликих сімейних виробництв. Як і звичні нам чаї, пуер створюють з листя і бруньок чайного листа. Проте технологія обробки відрізняється.
- Рецепт виготовлення Шен пуеру, який називають сирим або зеленим, з'явився першим, йому багато століть. Це чай, який може дозрівати роками і стає ще смачнішим, як дороге вино. Чай світлий, з відгомонами лугових трав та свіжості.
- Шу пуер почали виготовляти у 70-х роках минулого століття. У цей час виробництва перестали справлятися зі зростаючим ринком, адже попит перевищував пропозицію. Тоді чайні технологи задумалися, як прискорити ферментацію пуеру, і винайшли новий рецепт. Завдяки етапу вилежування у вологих купах (во дуй) сировина окислюється швидше і чаю смачний відразу. Шу пуеру не потрібно дозрівати роками, як Шену. У нього темний настій з нотками горіхів, чорносливу, шоколаду, деревної кори та кавових зерен.
Який пуер краще? Сказати однозначно неможливо. Радимо спробувати, порівняти і ви точно знайдете улюбленця.
Пуер найчастіше продається пресованим у млинці або цеглини. Іноді можна купити невеличку порцію для дегустації.
Пуер – корисний чай
Пуер зміцнює здоров’я, покращує самопочуття та настрій. Він містить цілий комплекс вітамінів, антиоксидантів, катехінів та інших корисних речовин. Основні властивості чаю:
- бадьорить, покращує працездатність і концентрацію, проганяє сонливість;
- знижує рівень холестерину в крові, виводить токсини і шлаки;
- покращує травлення, корисний для серцево-судинної системи;
- зміцнює стінки судин і зубну емаль;
- допомагає позбутися головного болю;
- покращує колір обличчя, уповільнює старіння клітин;
- корисний для схуднення, прискорює обмін речовин і розщеплення жирів.
Пуер – дуже корисний чай, але пити його потрібно правильно:
- Не на голодний шлунок. Він стимулює вироблення шлункового соку. Не варто прислухатися до порад про схуднення и влаштовувати чаювання замість прийому їжі. У такому разі разом із зайвими кілограмами заробите проблеми з травленням.
- В міру міцним і у помірних дозах. Дієтологи не рекомендують пити будь-який чай літрами, норма 3-4 чашки на день.
- Не на ніч, пуер відчутно бадьорить.
Як приготувати пуер
Спочатку китайці варили цей чай на вогні. З часом метод приготування змінився на заварювання протоками, він набагато зручніший, ніж звичне нам настоювання.
Одну порцію Шу або Шен пуера можна заварювати короткими протоками до 12 разів, в залежності від якості чаю та насиченості настою. Заливайте чай водою, зачекайте 15-30 секунд, розливайте по чашках до останньої краплі і можна пити. Повторюйте знову і знову, але не настоюйте занадто довго, особливо Шен, інакше він почне гірчити.