Обігрівання будинку одна із найголовніших складових комфорту. Для цього необхідно вибрати належний тип обладнання системи опалення. Крім питання вартості та наявності певного виду палива, основний критерій при вибору джерела тепла – це потужність. Тобто ту кількість теплоти, яка витрачається на опалення та водопостачання (якщо це двохконтурний котел) будинку, має виробити котел.
Що впливає на потужність котла?
Потужність джерела опалення потребує рівномірного забезпечення теплоти в мережу. Котли здатні постачати теплову енергію різної потужності, не залежно від розмірів будівлі.
Усі розрахунки проводяться згідно законодавчих стандартів та нормативів.
При цьому слід врахувати:
- кліматичні дані міста будівництва (розрахункові температури у зимовий період);
- рівень теплової ізоляції будівельних захищень;
- торцеве розміщення приміщень, кількість та розміри вікон, висота приміщень;
- пропорційні розміри приміщень;
- схема розводки опалювального контуру котла.
Щоб більш детально визначити потужність котла додатково враховують тепло яке виділяється від працюючої техніки в приміщенні (комп’ютера, телевізора, освітлення та ін). Проте, кількість цього тепла не значна в побуті і нею можна нехтувати.
Способи розрахунку потужності котла
Тип котла та вид палива не впливає на спосіб розрахунку потужності котла. Тип обладнання та палива впливає на ККД, ефективність, економічність котла. Монтаж опалення у Львові і не тільки виконується з попередньо розрахованою потужністю котла, який підібраний по усім необхідним параметрам.
Основний параметр, який характеризує потужність котла – це тепловтрати будинку. Навіть якщо котел досить потужний та має високі показники ефективності, якщо будинок не утеплений, то комфорту у ньому не буде. Тепловтрати – це тепло, яке втрачається через будівельні конструкції будинку (стіни, дах, фундамент, грунт, вінка, двері, тощо.) і також через систему вентиляції.
Приблизні втрати теплоти через будівельні конструкції:
- через дах та систему вентиляції включаючи димоходи приблизно 25-30% тепла;
- через зовнішні стіни, вікна та двері приблизно 15-20 % тепла;
- через грунт чи фундамент біля 15 % тепла;
- через не опалювальний підвал біля 10% тепла.
Але ці показники індивідуальні для кожного будинку, в залежності від будівельних матеріалів та метеорологічних показників даної місцевості. Отже, завдання утеплення дуже важливе і дуже тісно пов’язане з вибором потужності котла.
Загальне значення тепловтрат будинку чи квартири розраховується у кіловатах, що і означає те тепло, яке має виробити котел, тобто його потужність.
Для визначення потужності котла можна застосувати наступну формулу:
- Pk = Q*k, Вт, де
- Pk – потужність котла;
- Q – загальне значення тепловтрат будинку;
- k – коефіцієнт запасу потужності котла, k =1,1-1,2.
Якщо встановлено двохфункційний котел, слід враховувати витрати теплоти на нагрівання гарячої води, що залежить від кількості точок гарячого водопостачання.
Щоб визначити потужність котла системи опалення за площею приміщень будинку використовуються наступну формулу:
- Pk = S*k*100 Вт, де
- S – загальна площа приміщень, м2
- k – коефіцієнт, який враховує втрати теплоти в залежності від кліматичних даних місця будівництва;
- 100 – значення кількості теплоти, для опалення 1 м2 приміщення.
Отже, правильний розрахунок потужності котла опалення позволить зекономити кошти на монтаж системи опалення, але й забезпечить вашу домівку потрібною кількість тепла.