Ви можете навскидку згадати, де в Україні збереглися справжні бруковані вулиці? Історична частина Львова, трохи Одеси, зовсім трохи Києва. Всі дороги покрило полотно асфальту – в ідеалі рівне, а на практиці рване, як стара ковдра.

Суміш бітуму в жарку погоду виділяє в атмосферу половину таблиці Менделєєва, погіршуючи і без того плачевну екологічну ситуацію у великих містах. Не випадково останнім часом на вулицях, алеях і тротуарах знову з'явилася бруківка (детальніше на сайті) – екологічно чистий, практичний і гарний матеріал. Якісне мощеное покриття виглядає чудово і служить десятиліття, за умови, що укладання виконана правильно.

Різновиди тротуарної плитки

Мостити дороги можна самими різними матеріалами, благо асортимент дозволяє задовольнити будь-які побажання. Серед безлічі пропозицій є декілька найпопулярніших видів тротуарної плитки:

1. Натуральна бруківка

Базальтові або гранітні елементи у формі невеликих кубиків (паралелепіпедів). Отримують розколювання або обточування каменю. Колота бруківка має рвану поверхню, виглядає натурально, але ходити по ній незручно. Ідеальна геометрія виробів – прекрасне покриття для автодоріг і тротуарів, служить десятиліттями. Мінус: така бруківка – дуже дороге задоволення, але якщо ви бажаєте тут brukart.lviv.ua, вам допоможуть її укласти.

2. Тротуарна плитка з бетону

За пару десятиліть бетонна плитка буквально заполонила наші вулиці. Майданчики перед магазинами, паркові алеї та пішохідні доріжки, двори приватних будинків – різнокольорові фігурні плитки «хвиля» впізнаються з першого погляду. Проводиться двома способами: литтям і вибропрессованием. Литі вироби можуть мати будь-яку форму і колір (правда не насичений), але досить швидко руйнуються при високому навантаженні і поганих погодних умовах. Пресовані плитки більш щільні і міцні, підходять навіть для мощення паркування або гаража. Бетонна плитка самий бюджетний, але недовговічний варіант.

3. Клінкерна бруківка

Спочатку клінкер створювався як дорожній цегла і за 200 років експлуатації проявив себе бездоганно. Зараз загартовану високотемпературним випалом плитку використовують для мощення будь-яких доріг: від садових доріжок до міських вулиць, дізнатися детальніше можно за посиланням. Клінкерна бруківка відноситься до категорії елітних будматеріалів: виглядає гідно і володіє цінними технічними характеристиками.

Переваги клінкерної плитки для доріг:

  • довгий термін служби – провідні виробники гарантують 30-50 років бездоганної експлуатації своїх матеріалів
  • міцність: в чотири рази міцніше бетонних аналогів. Для порівняння: між клінкером товщиною 45 мм і 80-міліметрової бетонною плиткою по міцності стоїть знак рівності
  • стійкість до мороза, вологи і нагріванню. Бруківка витримує більше 300 циклів заморожування/відтавання, практично не поглинає вологу – коефіцієнт 3-4%
  • стійкість до стирання в 40 разів (!) вище бетонної тротуарної плитки
  • 100% екологічність
  • універсальність. Клінкер однаково презентабелен з усіх сторін, що полегшує монтаж і дозволяє економити на ремонті: просто переверніть пошкоджену плитку іншою стороною
  • особливий догляд не потрібен: клінкерну дорогу миють дощі, а сушить сонце. Насиченість фарб і цілісність структури при цьому зберігається