Ще 18 тис. років тому якийсь чоловік, який сьогодні нам невідомий, передав людям певну науку, що має назву «Брененгельська механіка». Ніколи в житті людина не чула про таку науку. Брененгель (ім'я вище згаданого вченого) вважав, що люди нещасні через незнання двох речей: все людське життя складається з зон невідомого та невідомих рухових задач.

Тобто всі проблеми людини від того, що ви або чогось не знаєте, або чогось не можете. І він подав два вчення: одне - про зони невідомого, друге - про невідомі рухові задачі.

Зверніть увагу на те, як Брененгель 18 тис. років тому дивиться на бізнес, якого не існує ще в природі, але він говорить про закони формування деяких систем. Вчений упевнений, що подібного роду речі, такі як бізнес, виникають з появою переваги одних людей перед іншими.

Бізнес необхідно розглядати з точки зору рухових задач, які нам потрібно виконати. Перша з них - це якась перевага перед іншою людиною або всіма людьми. І це називається «рухова задача №1».

Пояснимо на прикладі. Один чоловік прийшов і створив бізнесменові абсолютну перевагу на ринку. Він просто возив по 15 доларів речі, які стоять 300. Про такі умови мріє кожен бізнесмен у світі. Це не просто демпінг. Це все одно, що запропонувати людині купити БМВ за 50 доларів. Люди в чергу будуються при такій демпінгової ціни! Спочатку можна подумати, що це жарт, поки хтось першим не купить. А після цього кожен подумає: «А чим я гірше? Я теж на БМВ хочу їздити. І неважливо, що воно викрадене! Головне, що воно 50 доларів коштує. Ну, заберуть потім, так нове за 50 доларів куплю».

У 90% випадків створення переваги на ринку перед всіма іншими можна вирішити без сторонньої допомоги та випадкових умов лише одним способом: застосувати задачу класу створення. Тобто, ви повинні створити щось краще, ніж в інших. Інших варіантів немає. В іншому випадку вам доведеться копіювати конкурентів, хочете ви цього чи ні. Але, виникають перешкоди - людина сьогодні не здатна, бо вона деградувала, але, якщо вона буде не одна, якщо спільно діють двоє або троє людей, у них виходить досягти необхідного стану. Звідси виникають певні форми співробітництва.

У 17 столітті в законодавстві швидко закріплюються такі суспільства, як ГО (тобто, повне товариство, командитне товариство). Ще з тих часів були записані всі варіанти співпраці, але зараз ними ніхто не користується. Для нас ГО - це автоматично, просто реєструють так. А насправді «ГО» - не просто так, у цього поняття існує своя природа. Так виникає рухова задача №2 - форма співпраці.

Як вирішити рухову задачу №2? Вам необхідно так доповнити себе іншою людиною, щоб разом ви складали одне ціле, не залежно від кількості засновників. Але, чим менше засновників, тим більші частини бізнесу кожному дістануться. Ідеально - двоє.

Зверніть увагу на дуже важливий момент: дуже добре ділиться на чотири, ще краще - на три, майже ідеально - на два, але найкраще - на 1! Саме до останнього прагнуть люди, вид співпраці у яких «приватне підприємство», «приватне володіння», абсолютна влада, монархія.

Коли ми збираємося удвох або втрьох, ми вирішуємо рухову задачу №2, але, якщо рухова задача №1 не вирішена, друга не потрібна. І потім різко з'являється задача №3, яка називається «криголам». Тобто, ми переводимо Брененгеля на сучасну мову. Про що йде мова? Мова йде про все, що відбувається на підприємстві. Тобто, якщо ви не зможете забезпечити безпеку перш за все, бізнес не виникне.

Вибудовується такий собі перший трикутник, який запускає механізм бізнесу. Коли три рухові задачі вирішені одноразово, запускається цей механізм.

Ще раз назвемо ці рухові задачі:

  • №1 - абсолютна перевага перед конкурентами на ринку.
  • №2 - союз деяких людей, які доповнюють одні здатності іншими (сили об'єднуємо для реалізації).
  • №3 - криголам - щит, який це все закриває. Якщо такого немає, то перші дві задачі розлітаються при першій же складній ситуації. Немає силового кулака. Зверніть увагу, криголам розвивається певним способом перевернутої схеми. Тобто, спочатку виникає щит, але настає момент, коли щита вже недостатньо. Коли на вас постійно нападають зовнішні подразники, ці атаки можуть сипатися до нескінченності, не дивлячись на відбивання їх щитом. Тому кожен бізнесмен змушений шукати меч до щита.

Ось так, незалежно від вашого бажання, виникають дві галузі: охорона (безпека) і адвокатура.

Отже, ми розглянули основні рухові задачі, які виникають при створенні та управлінні бізнесом, з точки зору прикладної науки. Щоб отримати більше прикладної інформації на цю тему, ви можете звернувшись до лекцій онлайн або дистанційних курсів на сайті Академії прикладних наук.