Аналітичне бюро IHS Markit назвало основні тренди, що визначають в даний час і в найближчій перспективі розвиток сонячної енергетики у світі. Серед інших, особливо виділені глобалізація, засоби перетворення та зберігання енергії, еволюція панелей і Китай.
Розвиток сонячної енергетики
За відправну точку прогнозу на рік можна вважати повернення до двозначного показника приросту числа нових установок, в тому числі максимум нових СЕС будуть введені в експлуатацію в четвертому кварталі. Сумарна продуктивність введених в останньому кварталі 2019 року фотоелектричних установок складе 34 гігавати, тоді як в аналогічному періоді минулого року було введено 28 гігаватів нових потужностей.
Найважливішими трендами аналітики називають наступні:
- Глобальний приріст нових фотоелектричних СЕС буде виражатися двозначними показниками;
- У Європі попит на сонячну енергетику повернеться до рівня 2012 року, причому фактором зростання будуть корпоративні угоди про закупівлю електроенергії;
- Раніше запущені в Європі сонячні електростанції будуть модернізуватися і нарощувати потужності;
- Політика КНР У сфері сонячної енергетики залишиться визначальним фактором динаміки зростання;
- Понад 500 МВт за рік сонячної енергії буде отримано на рівні комунальних сонячних установок у Північній Америці;
- Продовжиться диверсифікація постачальників інверторів для сонячних панелей, які зіштовхнулися зі стагнацією доходів;
- Посилиться конкуренція в секторі високопродуктивних продуктів, в тому числі 400-ватних сонячних модулів;
- «Інтернет енергії» (Internet of Energy) поповниться 11-ма мільйонами нових підключень від сонячних установок.
Наступним фактором розвитку аналітики називають ціноутворення: стрімке зростання в галузі призводить до зниження цін на фотоелектричні технології. Для порівняння: за останні два роки ціна на фотоелектричні модулі знизилася приблизно на третину, на інвертори - в середньому на 18%.
Корпорації та великі інвестори будуть залучатися в поновлювану енергетику та займуть більш активну позицію на зростаючому ринку, через те, що альтернативні джерела вже складають серйозну конкуренцію традиційним енергетичних ресурсів.
Наступний фактор росту - це посилення ролі сонячного та інших поновлюваних джерел енергії в децентралізації та переході на цифрові технології в національних енергосистемах.
І, нарешті, глобалізація залишається найголовнішою причиною для буму сонячної енергетики. В цьому році вперше з 2011 року, узагальнений за рік введення нових потужностей збільшиться на 18% щодо минулого року в шести світових регіонах - Європі, Північній, Південній та Центральній Америці, Африці, на Близькому Сході та в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Зростання, обумовлене глобалізацією, буде спостерігатися й на національному рівні - близько дев'яноста країн світу покажуть збільшення потужностей сонячних установок, а в дев'яти з них щодо показників 2018 року приріст складе більше ніж 500 МВт.
Лідером в національному зростанні ринку сонячної енергетики залишиться Китай, його внесок в остаточні показники приросту сонячної енергетики за 2019 рік буде вагомим. У число гіговатних виробників і постачальників сонячної енергії увійде Іспанія - саме ця країна стане лідером по числу нових установок в абсолютних показниках.
Головним негативним фактором аналітики називають непрості міжнародні відносини. Просідання ринку сонячної енергетики в 2018 році вони пов'язують зі зниженням попиту на двох з трьох провідних ринків - в США та Китаї. Взагалі, непередбачуваність політичних рішень та торгові війни й в цьому році можуть стримувати зростання попиту на альтернативну енергію.