Механічний годинник в якості джерела живлення використовує пружину - розкручуючись, вона пересуває маятник, який впливає на годинниковий механізм в однакові проміжки часу. Це запускає рух стрілок, які відображають час на циферблаті.
Використання пружини в механізмі відноситься до початку 15 століть - її винахід дозволив зробити годинник для будинку більше портативними, оскільки компоненти теж стали менше, і проклало шлях для виробництва годинника.
У 1492 році механічний годинник з'явився одночасно в Італії, Німеччині і Франції. Основні принципи їх роботи залишалися домінуючими аж до 1970-х, коли з'явився кварцевий годинник.
У 1518 році монарх Франсуа витратив силу-силенну грошей на виробництво годинника, який був вставлений в кинджал.
Передбачається, що відомий математик і філософ Блейз Паскаль носив свій годинник на руці ще в 1650 році.
Здорово поліпшити точність механічного годинника допоміг винахід спіральної пружини в 1675 році годинникарем Christian Huygens.
Перший магазин швейцарського годинника відкрився в Цюріху в 1760 році.
Женевський годинникар Jean - Moïse Pouzait винайшов годинник з незалежними секундами, попередником хронографії, в 1776 році.
Спеціальні сплави Invar і Elinvar, які компенсують вплив температури на точність ходу, винайшов годинникар Charles - Edouard Guillaume.
Першою люмінесцентною речовиною, який забезпечував світіння стрілок і міток, став сульфат кальцію.
Перший відомий патент наручного годинника був зареєстрований у Берні в 1889 році.
У 70-і роки японська компанія Seiko представила перший бюджетний кварцевий годинник, чим спровокувала глибокий спад швейцарської годинної індустрії механічного годинника, який увійшов до історії як "кварцевої кризи".