Такі висновки зробили експерти з «Бюро економічних та соціальних досліджень» та громадська організація ОПОРА. Згідно з їхнім дослідженням полтавська міськрада має лише 45% публічності. Нижче лише у Ужгорода – 42%.
30 вересня 2015 року відбулася презентація результатів всеукраїнського вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування та рейтингу публічності Полтавської міської ради. Проект на території Полтавської області реалізовується АЦ «Бюро економічних та соціальних досліджень» та ГО ОПОРА.
Анжеліка Саідова, керівник АЦ «Бюро економічних та соціальних досліджень», відмітила, що рейтинг є корисним інструментом удосконалення роботи місцевої влади. Місцеві ради намагаються бути більш публічними, що демонструє Індекс. Вже зараз можна спостерігати «змагання» між муніципалітетами за місця у рейтингу. Окрім цього, Індекс є доброю нагодою провести самооцінку та спланувати подальшу роботу у сфері відкритості місцевого самоврядування.
Як зазначив Костянтин Донченко, експерт АЦ «Бюро економічних та соціальних досліджень», за рік відбувся ріст публічності усіх муніципалітетів. Цього року жодне місто не отримало статусу непублічного. В порівнянні з минулим роком збільшилася кількість міст із задовільним рівнем публічності. Найбільш публічними містами виявилися Івано-Франківськ (71%), Вінниця (70%) та Київ (69%), Луцьк (67%), Суми (63%). Жодне місто не отримало статусу публічного.
У Полтаві вимірювання проводиться другий рік поспіль. Загальний показник Індексу публічності Полтавської міської ради збільшився і склав 45%. Це сумарний результат публічності міського голови (52%), виконкому (53%) та депутатського корпусу (34%). Порівнюючи з 2014 роком більш публічними стали виконком (зростання на 3%) та депутати (зростання на 4%). В той же час публічність міського голови знизилася (менше ніж у 2014 році на 4%). Нагадаємо, що минулого року Полтава зайняла 17 місце у всеукраїнському рейтингу та отримала статус міста з низьким рівнем публічності (43%). Цього року Полтава, незважаючи на ріст публічності, опинилася на передостанньому місті, нижче нас – лише Ужгород (42%).
Слабкими точками у публічності міста є звітування та комунікації з громадськістю. Депутати практично не взаємодіють з громадою, що викликає запитання про їх роботу. Зокрема, це стосується звітування, оприлюднення декларацій, роботи депутатських комісій.
В той же час на сайті Полтавської міської ради з’явився інструмент електронних петицій, що дозволяє громадянам подати петиції на розгляд ради. Інструмент петицій введено нещодавно (вересень 2015 р.), тому дані про його ефективність відсутні. Тому це новинка, якою ніхто ще не користувався.
Ганна Кіященко, голова Полтавської філії Суспільної служби України, зазначила про необхідність співпраці влади з громадянським суспільством, що повинно стати основою діяльності місцевого самоврядування. Андрій Любич, Інститут фінансів та права, зупинився на питанні перегляду нормативних документів, деякі з яких прийняті ще за каденції минулої ради.
***
Індекс публічності має на меті оцінити, наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітетів, і яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування – міського голови, депутатів та виконавчих органів – в цей процес. Кожного року презентація результатів вимірювання приурочується до Міжнародного дня Права знати, що святкується 28 вересня. Вимірювання Індексу публічності націлене розуміння публічності прийняття рішень і втілення в життя політики міської влади. Методологія дослідження передбачає вимірювання більш ніж двохсот критеріїв публічності. Кожен показник оцінювався за 100-бальною шкалою. Оцінювання проходило за трьома суб’єктами – міський голова, виконавчий комітет міської ради та депутати міської ради. За шкалою публічності міста поділяються на публічні (81-100%), із задовільним рівнем публічності (61-80%), з низьким рівнем публічності (41-60%) та непублічні (менше 40%).
Нагадаємо, мер Полтави Олександр Мамай має один з найнижчих рейтингів відповідальності серед інших місцевих голів українських міст.