Третина полтавських депутатів може бути відкликана за прогули

Мало хто знає, та депутати обласних рад можуть бути відкликані з займаних посад. Це прописано в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад». В статті 37 йдеться про те, що депутата, який пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, можна позбавити мандату.

Як виявилося у Полтаві є багато прогульників, які пропустили більше половини засідань. Такі дані оприлюднив Громадський рух ЧЕСНО, який проводить моніторинг роботи місцевих рад.

За словами експерта руху ЧЕСНО Сергія Огородніка, в історії Полтавської обласної ради не було прецедентна, коли депутат був відкликаний. Зробити це можуть громадяни, якщо депутат мажоритарник або партія, якщо прогульник був обраний по спискам. Ініціювати відкликання може і голова обласної ради.

Лавровий вінок за 100% невідвідуваність засідань облради отримує позафракційний депутат-мажоритарник з Машівського району, обраний від Партії регіонів, Валерій Ченчевий. Цей депутат пропустив усі засідання облради з 2011 по 2014 рік.

Віталій Кучерук  - ще один 100 % прогульник. Його обрали за списком від Компартії. Тепер він - позафракціний. Працював начальником митного посту в Кривому Розі.

Петро Ворона прокоментував, чому прогульники, яким байдужа робота на сесіях та в комітетах, залишаються на своїх посадах: «Ченчевий і Кучерук? Я їх не бачив, мабуть, після першого засідання, а Кучерука я навіть не уявляю, який він на вигляд. Того, що цей Кучерук - він раніше працював на митниці, Ченчевий - він поїхав у Київ і працював на Київводоканалі. Він обраний від мажоритарки, але мажоритарники не ініціювали, він був представником Партії регіонів, а вони його просто не чіпали, щоб ганьби такої не було… Я сам особисто не ініціював, люди, які обирали їх, не ініціювали. Політичні сили - тим більше».

Сам Петро Ворона став кандидатом на відкликання у 2013 році, пропустивши 3 з 5-ти засідань комісії з питань освіти, науки, культури.

«У 2013-му році в мене був захист докторської дисертації. Я доктор наук з державного управління. Теоретико-методологічні засади організації місцевого самоврядування в Україні», - пояснює Петро Ворона свій прогул засідання комісії 2 жовтня 2013 року.

Попередній очільник ради обраний він Партії регіонів Іван Момот (був головою облради до 24 лютого 2014 року, коли подав заяву про відставку за власним бажанням) каже, що виборці не зверталися з ініціативою відкликати їхніх мажоритарників, і так само не зверталися фракції партій щодо своїх списочників-прогульників. Голові ж облради для прийняття важливих рішень, за словами Івана Момота, вистачало голосів присутніх депутатів.

«Розумієте, що мажоритарники відповідають перед своїми виборцями. Як його відкликать - його ж люди обрали. Вже наступного разу виборці прийматимуть рішення - чи вибирати такого депутата, чи не вибирати… Та й відкликати - це знову треба виділяти гроші на вибори з обласного бюджету, а це не завжди має сенс. Щодо списочників, то партія відповідає за депутата, він її влаштовує - його не чіпають. Голові ж облради важливо, щоб вистачало більшості депутатів для прийняття рішень. І в нас такої проблеми не було. Зараз, мені здається, з цим складніше, але каденція закінчується, то робити якісь такі речі (відкликати депутатів - ред.) просто немає смислу. Але в режимі, коли приходить всього 70 депутатів, то є проблема: важче набагато прийняти рішення більшістю», - переконує колишній голова облради.

Актуальність даної статистики є, не дивлячись на те, що каденція нинішньої обласної ради підходить до кінця. Виборці, знаючи як працюють депутати, можуть скласти уявлення про них і зробити висновок, чи варто за них голосувати на наступних виборах.