У Полтаві запатентували прилад, завдяки якому рятувати людей під час пожежі стане простіше

Полтавські науковці й винахідники Валентин Бідношея, Микола Марфін та Максим Пархоменко розробили пристрій, який полегшить роботу пожежникам при гасінні вогню вище дев’ятого-десятого поверхів.

Нещодавно автори винаходу під назвою «Стаціонарний протипожежний пристрій для багатоповерхового будинку» отримали патент №61874 на корисну модель, зареєстрований у Державному реєстрі патентів України.

Власник понад 20 патентів та із півсотні авторських свідоцтв на винаходи Валентин Бідношея розповів, що пристрій,  запатентований полтавцями, включає в себе ліфт вантажопідйомністю 270 кг, транспортну люльку, асинхронний електродвигун, барабан із тросом і металевим гаком, автономний електрокабель із вогнестійкою ізоляцією на висоту будинку, пульт керування ліфтом та аварійний реверсивний пускач з електрокабелем завдовжки 60 м. За допомогою цього пристрою можна будь-коли, навіть ще до приїзду пожежників, починати евакуацію людей із квартир багатоповерхівки, до яких доступ по сходах відрізав вогонь.

«Попри те, що вже існують технічні засоби для рятування людей та гасіння пожеж, приміром, пожежна автодрабина АЛ-50 на шасі автомобіля «Вольво», яка може піднімати пожежників на висоту до 50 м, — проблема оперативного рятування людей та гасіння пожежі на останніх висотних поверхах залишається надзвичайно гострою, — пояснює винахідник. — Навіть коли на місце пожежі прибуває необхідна в таких випадках техніка, слід її встановити в потрібному місці та підготувати до роботи, на що потрібен певний час. А кожна згаяна в екстремальній ситуації хвилина може призвести до невиправних втрат».

Прилад, який запропонували полтавські винахідники, закріплюється до стіни висотного будинку на рівні перекриття горища. Причому прилаштовують його над вікнами під’їзду, що виходять на сходи. На надійно закріпленій металевій рамі встановлюють електродвигун із барабаном, на який намотано трос. До троса кріпиться транспортна люлька, яка до часу «Ч» перебуває у висячому положенні. Пульт керування ліфтом закріплюють на зовнішній стіні будинку на висоті 3-3,5 м від землі. Це на випадок, аби до нього не дісталися занадто допитливі мешканці і не ввімкнули двигун ліфта.

При пожежі люльку можна дуже швидко опустити на землю — і двоє пожежників, поки їхні товариші готують до роботи автодрабину, можуть піднятися із вогнегасниками на рівень поверху, охопленого полум’ям.

Люлька має відкидні торцеві стінки, що дає можливість вогнеборцям, піднявшись до потрібного поверху, через вікно під’їзду потрапити на сходи, а потім і до квартири, звідки необхідно евакуювати мешканців. Їх по двоє саджають у люльку і в супроводі одного пожежника опускають вниз. Потім люльку із потрібним пожежним спорядженням знову відправляють угору…

За розрахунками авторів ідеї, таким чином не гається дорогоцінний час, і поки пожежники готують техніку, людей із кількох квартир уже можуть евакуювати, а осередок загоряння локалізувати вогнегасниками.

Винахідники пропонують обладнувати їхнім приладом як нові будинки на стадії зведення, так і старі, провівши невелику доробку. Вони впевнені, що витрати на це не можна оцінити у грошах, бо людське життя — безцінне.