Компанія медобладнання подає скаргу на умови закупівель у Полтаві

10 лютого Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського оголосила про проведення відкритих торгів медичних приладів, обладнання та інструментів для гемодіалізу. Вже 18 лютого ТОВ «Діалсервіс» подало скаргу про дискримінаційні вимоги до документації конкурсних торгів. Наскільки вона обґрунтована?

Як нам стало відомо, на обліку в ПОКЛ імені М.В. Скліфосовського стоїть понад 90 осіб, які потребують проведення сеансів гемодіалізу. Це один із методів очищення крові — його проводять людям, у яких відмовили нирки. Вчасна закупівля інструментів та матеріалів для гемодіалізу є вкрай важливою: інакше пацієнти постраждають від недостатнього лікування.

18 лютого Товариство з обмеженою відповідальністю «Діалсервіс» подало скаргу щодо встановлення Полтавською обласною клінічною лікарнею ім. М.В. Скліфосовського дискримінаційних вимог у документації конкурсних торгів на вище вказану закупівлю до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України. Можна припустити, що «Діалсервіс» вбачає дискримінацію у розмірі площі одного з діалізаторів: рівно 1,5 замість 1,3-1,5 кв. метрів. У зв’язку з цим Колегія Антимонопольного комітету прийняла рішення призупинити процедуру закупівлі на строк до винесення рішення за скаргою. Розгляд відбудеться 04.03.2015 року об 11 годині.

Треба розуміти, що цей процес безпосередньо створює ризики для пацієнтів, які можуть не отримати необхідного лікування. А враховуючи специфіку хвороби — під величезною загрозою опиняються людські життя. Звичайно, подання скарги — це невід’ємне право позивача, але, під час прийняття таких рішень треба враховувати усі ризики. Бо якщо мета скарги — просте затягування часу та завдання шкоди державній установі, то від цього в першу чергу постраждають пацієнти.

ТОВ «Діалсервіс» є одним із лідерів ринку гемодіалізу. Але тут слід відзначити, що цей постачальник вже неодноразово подає скарги до Антимонопольного комітету щодо наявності дискримінаційних вимог у документації конкурсних торгів. Наприклад, встановлених Обласною базою спеціального медичного постачання Житомирської обласної ради. Крім того, ТОВ «Діалсервіс» оскаржувало документацію конкурсних торгів при проведені закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу Львівською обласною клінічною лікарнею у листопаді-грудні 2014 року. Після цього документацію оскаржувало і ТОВ «РУМЕД». У результаті торги були відмінені (причина — відсутність потреби у закупівлі).

До речі,за інформацією, яку оприлюднила ГО «Наші Гроші», ТОВ «РУМЕД» та ТОВ «Діалсервіс» мають спільне минуле. Основоположниками «Діалсервісу» можна вважати Леоніда та Лілію Файнблатів. Їхня фірма «Гамбрамед» раніше входила до складу засновників «Діалсервісу» і досі ділить з нею одну адресу у Києві по вул. Зоологічна, 3я. Згодом «Діалсервіс» було перереєстровано на Євгена та Олександра Батюків. Також Файнблати були засновниками «РУМЕДу», згодом фірму перереєстрували на Олександра Кушніра і Галину Жнякіну.

У зв’язку з цим, будемо чекати рішення Колегії Антимонопольного комітету і повідомляти полтавців про результати розгляду скарги. Тим паче, що закупівлі у медичній галузі — одні з найважливіших видів державних закупівель взагалі, і від них залежить майбутнє конкретних живих людей.

Катя Кролевська, «Інститут аналітики та адвокації»