Сьогодні ювілей визволення найжахливішого концтабору смерті

70 років тому радянські війська ввійшли до Аушвіцу.

У перші дні Другої світової польське місто Освенцим було окуповане військами німецького вермахту, а згодом указом Адольфа Гітлера приєднано до території Третього рейху.

У часи Другої світової війни в місті перебував німецький концентраційний табір, що складався з трьох комплексів, який став місцем самого масового вбивства за всю історію людства. Із загального числа жертв цього табору 90% склали євреї.

Табір Аушвіц займав територію в 4675 гектарів, на якій знаходилися 40 таборів. У шестистах двадцяти бараках таборів містилося постійно від 180 000 до 250 000 ув'язнених. Сумно відомим до цих пір є гасло, що висить над входом до колишнього табору Аушвіц: «Arbeit macht frei» («Праця звільняє»).

27 січня 1945 року близько 3 години дня 100-а стрілецька дивізія генерала Красавіна звільнила Аушвіц і Біркенау. Першим і у місто, і у табір увірвався штурмовий загін 106-го стрілецького корпусу під командуванням українця Анатолія Шапіро. Його загін розміновував підступи до табору, після чого майор особисто відкрив ворота та взяв участь у придушенні опору СС.