Полтавцям розповідали про їхнє право брати активну участь у діяльності владу та нові способи здійснення громадського контролю.
3 січня в рамках проекту «Вуличний університет» творчого об’єднання «Що? Де? Коли?» пройшла лекція на тему «Як вплинути на владу, окрім шинами та бруківкою?» від експерта Інститути політичної освіти Олександра Солонтая. Він вже не перший рік займається питаннями функціонування громадянського суспільства, його думки викладено в таких працях, як «Розвиток громадянського суспільства України в 2008 році. Плани на майбутнє», «Державне фінансування організацій громадянського суспільства. Як запровадити європейські стандарти?», «Як ошукати місцеву громаду. 50+1 спосіб» та ін.
Після подій Євромайдану настрої в суспільстві революційні, тому зараз дуже важливо озброїти людей саме інформацією про можливі мирні та законні способи здійснення контролю за владою. Олександр нагадав полтавцям про зміни у Конституції України, які були запроваджені після Революції Гідності: «Поправки в законах розв’язали руки громадянам збирати інформацію про будь-яку діяльність влади. Це дає можливість формувати в голові реальну картинку тієї сфери роботи влади, яка вас цікавить. - розповідає Олександр і зауважує, - хочете впливати? Для початку, знайте структуру, основні правила та принципи роботи владних установ».
Починати контроль краще над «маленькою» місцевою владою: сільською, районною, міською. Адже, як можна сподіватися на громадський контроль за владу «на горі», якщо ми не в змозі контролювати вирішення локальних питань, які нас реально стосуються і турбують. Для початку, добийтеся того, щоб на вашу вулицю провели освітлення, або встановили дитячий майданчик у вашому дворі. Справа це звичайно забарна та потребує багато часу, але все ж можлива і, безперечно, корисна.
Відповідальність за контроль діяльності органів місцевого самоврядування лежить на громадянах і те, на скільки активним буде їхнє втручання і співпраця з очільниками міста залежить якість виконання місцевою владою своїх прямих обов’язків, а, отже, і рівень життя у вашому місті взагалі. Донести цю ключову думку до полтавців ставив на меті лектор і це йому безперечно вдалося.
Що ж до основних змін у законодавстві, які були внесені після Євромайдану, то саме вони і лягли в основу конституційних методів контролю за владою:
А) громадський контроль. Статтею 17 закону України про доступ до публічної інформації передбачено стовідсоткове оприлюднення всіх рішень, які приймаються органами місцевого самоврядування. Документ вважається дійсним тільки після його розміщення на офіційному сайті установи. Доступ до цієї інформації необмежений, тобто кожна людина зі свого ПК за наявності Інтернету має змогу прослідкувати що і коли було ухвалено, а,отже, за потреби і оскаржити це рішення;
Б) аналіз плану роботи влади. Згідно з статтею 26 закону про місцеве самоврядування будь-які дії влади мають бути заплановані, і відповідні плани оприлюднені на тому ж таки сайті. А за 15 статтею закону про доступ до публічної інформації проект кожного рішення має бути оприлюднений за 20 робочих днів до ухвалення. Для ознайомлення і схвалення громадянами, але, на жаль, мало хто х нас користується цим правом;
В) відвідування пленарних засідань сесій ради, комісій, президії, інших органів ради з метою практичного ознайомлення з роботою ради. Мало хто знає, що відповідно до пункту 16 статті 46 закону про місцеве самоврядування вхід на засідання місцевих та обласних рад відкритий. Тобто ми можемо бути присутніми на будь-якому плановому засіданні.
Ці, а також багато інших методів слухачі могли занотувати зі сказаного, задавали питання, невимушено спілкувалися з лектором. Загалом, за допомогою такої лекції організатори змогли достукатися до полтавських сердець, озброїти правильною інформацією та надихнути на нові кроки до вдосконалення нашої держави. Хто володіє інформацією – володіє світом.
Анна Біловод