Україна посідає в рейтингу з розвитку людського потенціалу 85-е місце й порівняно з 2005 роком погіршила свій показник на сім позицій.
Про це йдеться у звіті з людського розвитку 2009 "Подолання перешкод: людська мобільність та розвиток", оприлюдненому в Києві комісією Програми розвитку ООН. У звіті, зокрема, подається рейтинг 182 країн за Індексом розвитку людського потенціалу (ІРЛП), у його розрахунках використано три показники: ВВП на душу населення, тривалість життя, рівень освіченості.
Нинішнього року ІРЛП був розрахований на базі статистичних даних агенцій ООН та інших міжнародних організацій за 2007 рік. Тобто показники Індексу розвитку людського потенціалу не відображають наслідків глобальної економічної кризи.
Пострадянські країни-члени ЄС переважно потрапили в категорію "високий розвиток". Росія у цій категорії – 71 місце, між Албанією та Македонією. Білорусь зайняла 68-ме місце.
Україна (85 місце) разом із Вірменією (84) починає категорію "середній рівень розвитку". 86-ту "сходинку" посів Азербайджан. Грузія – 89-та. Китай 92-ий, Молдова 117-та, Індія на 134 місці. Категорію завершує Нігерія.
В категорії дуже низького розвитку – переважно бідні африканські країни. Афганістан – на передостанньому, 181-му, місці.
Дослідження показує, що різниця в середній тривалості життя між межовими Норвегією та Нігером становить близько 30 років.
Половина населення в найбідніших 24 країнах є неграмотною.
Крихітний Ліхтенштейн, де живе тільки 35 тисяч людей, має найвищий ВВП - близько 85 тисяч доларів на людину. Найбіднішою є Демократична Республіка Конго – середній річний прибуток там менш ніж 300 доларів на людину.
Звіт-2009 висвітлює проблеми міграції. За даними Держкомстату України, у 2008 році кількість мігрантів становила 1 млн. 406,6 тис. осіб. Головні причини, за даними звіту ООН, – низька зарплата, відсутність робочих місць та несприятливі екологічні умови.
За даними звіту, в Україні нині перебуває 12 тисяч іноземців, найбільше – з Росії, Польщі, Китаю та В'єтнаму. За прогнозами, у найближчі 2 роки, за сприятливих економічних умов, ситуація не зміниться.
У 2007 році грошові перекази мігрантів становили 370 млрд. дол. США в світі. З них у регіон країн СНД надійшло близько 16 млрд. дол. США, а в Україну – 4,5 млрд. дол.