МНСники Полтавщини вимагають усунити на стратегічних підприємствах недоліки з техніки безпеки

Вчора на нараді в облдержадміністрації розглядалося питання “Про стан техногенної безпеки на підприємствах, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави та впровадження на них систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення”. Начальник Головного управління МНС України в Полтавській області зазначив, що на території Полтавщини функціонують 5 підприємств, стратегічно важливих для економіки і безпеки держави: ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат”, ВАТ “Елемент Шість” (ВАТ “Полтавський алмазний завод”), Концерн “Крюківський вагонобудівний завод”, ВАТ “Полтавський завод медичного скла” та ВАТ “Полтаваобленерго”.

Практично всі ці підприємства у виробництві використовують газові агрегати та обладнання, склади хімічно-небезпечних речовин і паливо-мастильних матеріалів, ємності та балони з зрідженими та вибухонебезпечними газами, індивідуальні небезпечні речовини, газ побутових споживачів. Усі ці складові виробничого процесу несуть потенційну загрозу виникнення техногенних надзвичайних ситуацій.

Обласним управлінням МНС протягом поточного року були проведені перевірки стану виконання заходів щодо захисту працівників, населення і територій, стану техногенної безпеки, готовності органів управління та сил реагування до дій по локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, впровадження заходів по запобіганню виникненню надзвичайних ситуацій, відповідності утримання та експлуатації технологічного обладнання.

На нараді, представникам вищезазначених підприємств було вказано на ряд суттєвих недоліків. Наприклад, лишається проблемою обладнання об'єктів даних підприємств повним комплексом автоматичних систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення. (Полтавський ГЗК – хвостосховище, ВАТ “Елемент Шість” –склад хімічно-небезпечних речовин). Також керівництвом Кременчуцької ТЕЦ ВАТ “Полтаваобленерго” до сьогодні не переглянуто плану ліквідації аварійних ситуацій і аварій, який передбачає спільні дії спеціалізованих служб щодо протиаварійного захисту підприємства, та не укладено договору на постійне та обов'язкове обслуговування об'єктів Державними аварійно-рятувальними службами.

А керівництвом ВАТ “Крюківський вагонобудівний завод”, технологічний цикл якого передбачає значне техногенне навантаження, на сьогодні не проведено повної ідентифікації об'єктів господарювання щодо виявлення на них джерел та чинників небезпеки, які за негативних умов можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Також на цьому підприємстві плани локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій не враховують усіх можливих аварій, не розроблені плани реагування на окремі види надзвичайних ситуацій та план запобігання надзвичайним ситуаціям, матеріальний резерв для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків створений без врахування можливих надзвичайних ситуації та не погоджений встановленим порядком, АЗС, склади пально-мастильних матеріалів та небезпечних хімічних речовин не забезпечені газоаналізаторами, персонал підприємства не забезпечений в повному обсязі промисловими засобами захисту органів дихання, не виконуються заходи щодо впровадження на об'єктах систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення про них працюючого персоналу та населення, яке перебуває в зоні можливого ураження небезпечними чинниками.

Беручи до уваги всі недоліки, Головне управління МНС України в Полтавській області рекомендувало власникам підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави акцентувати увагу на питання ідентифікації та паспортизації потенційно-небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки, проведення декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки у складі підприємств, розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій, стану обов'язкового страхування за заподіяну шкоду об'єктами підвищеної небезпеки, укладання угод з державними аварійно-рятувальними службами, поновлення (заміни) застарілого обладнання. Ще облуправління МНС рекомендує обладнати потенційно небезпечні об'єкти автоматизованими системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення згідно з переліком об'єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій та забезпечити безперебійне функціонування локальних систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій.