Підприємці, які досягли пенсійного віку, не сплачують єдиний соціальний внесок

Фахівці Головного управління Міндоходів у Полтавській області, звертають увагу на те, що були внесені зміни до частини четвертої статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Виконана робота дала змогу забезпечити фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, звільнення від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-npaвові акти не мають зворотної дії у чaci, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Виходячи з системного аналізу наведених положень Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, преференція щодо звільнення від сплати єдиного соціального внеску містить вичерпний перелік фізичних осіб, які звільняються від сплати ЄСВ – підприємці, які є пенсіонерами за віком або інвалідами без урахування віку та отримують пенсію або соціальну допомогу.

Крім того, заслуговує на увагу  Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, стаття 26 Умови призначення пенсії за віком. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Враховуючи зазначене, звільнення від сплати ЄСВ можливе лише у разі призначення пенсії згідно зі статтею 26 Закону № 1058. Усі інші категорії осіб, що отримують пенсію на пільгових умовах, зобов’язані сплачувати ЄСВ.

Інформаційно-комунікаційний відділ ГУ Міндоходів у Полтавській області.