Більшість спецпідрозділів, які нині є на території України, були створені після здобуття незалежності. Діють вони у структурі МВС, СБУ та при внутрішніх військах України. Про те, чим займаються українські спецнази, читайте далі.
– Головна місія всіх спецслужб – охорона правопорядку, забезпечення громадського порядку, боротьба з організованою злочинністю, – каже Юрій Сулаєв, прес-офіцер управління МВС у Полтавській області.
Отже, нині в Україні існують такі спецпідрозділи: «Беркут», «Сокіл», «Грифон», «Титан», «Альфа», «Тигр», «Скорпіон», «Омега», «Лаванда», «Тінь», «Скат», «Кобра», а також спец загони, сформовані за територіальною ознакою: «Ягуар» (Калинівка Вінницької області), «Гепард» (Запоріжжя), «Барс» (Київ).
З них у Полтавській області діють: «Сокіл» (при УБОЗ), «Беркут» (рота), «Грифон» (судова охорона), «Титан» (державна служба охорони), «Альфа» (СБУ).
Повноваження всіх спецпідрозділів різняться, визначені законами та нормативними актами України.
«Беркут»
Заснований –1992 року. Хоча історія спецпідрозділу розпочалася 1988-го, коли, згідно з наказом МВС СРСР, було створено загін міліції особливого призначення УВС Київського міськвиконкому. Спецпідрозділ має статус особливого призначення.
"Беркут". Фото argumentua.com
Фото n-v.com.ua
Завдання
Забезпечує охорону правопорядку під час масових заворушень на футболі, врегульовує бійки між фанами, з’являється там, де є загроза масових бійок, з’ясування стосунків між різними конфліктуючим групами, застосовується під час масових хуліганських дій, забезпечує правопорядок на резонансних, громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових, релігійних заходах.
Використовується як блок міліції громадської безпеки.
– Якщо такої необхідності немає, «Беркут» виконує функції як ППС. Їх використовують також під час спецоперацій для розшуку особливо небезпечних злочинців, які можуть ховатися в лісах, підвалах, на горищах тощо, для припинення промислового браконьєрства у великих масштабах, наприклад, риби, – коментує Сулаєв.
Зброя
Укомплектовані стрілецькою зброєю, холодною зброєю та бронетехнікою.
Умови прийому
Приймають переважно майстрів спорту та переможців змагань. Бійці володіють рукопашним боєм, багатьма видами східних єдиноборств, володіють всіма видами зброї, проходять психологічну підготовку, перевіряються на моральну витривалість.
«Сокіл»
"Сокіл". Фото nedilya.at.ua
Заснований 1994 року.
Про «Беркут» та інші українські спецпідрозділи – для чого створені і з ким борються
Завдання
Нейтралізація організованих злочинних груп та банд, визволення заручників, проведення спецоперацій з боротьби з особливо небезпечними злочинцями. До охорони громадського порядку не залучається.
Зброя
Укомплектовані вогнепальною, холодною зброєю та бронетехнікою. На кожну зі спецоперацій вибирають ту марку зброї, котра найбільше необхідна в наявних умовах.
Умови прийому
Такі ж, що й в спецпідрозділ «Беркут».
«Грифон»
Спеціалізований підрозділ судової міліції.
Заснований 1997 року.
Завдання
Забезпечувати охорону адміністративних приміщень суду під час проведення судових засідань.
Зброя
Мають право носити стрілецьку та холодну зброю.
«Титан»
Фото зі сайту mvs.gov.ua
Про «Беркут» та інші українські спецпідрозділи – для чого створені і з ким борються
Спецпідрозділ, який перебуває в штаті управління державної служби охорони.
Заснований 1993 року.
Завдання
Охорона приміщень спеціального призначення, супроводження та охорона цінних вантажів, охорона грошових знаків, цінних паперів з повною матеріальною відповідальністю, охорона власності юридичних і фізичних осіб в місцях їхнього постійного або тимчасового перебування, забезпечення особистої безпеки фізичних осіб, в тому числі іноземних громадян. Охорона та супроводження туристичних груп. За потреби працівників «Титану» можуть залучати для охорони під час проведення масових шоу (наприклад, «Х-фактор»).
Працюють за двохсторонніми договорами між працівниками «Титану» та замовником.
Умови прийому
Комплектується на конкурсній основі з числа найбільш професійно підготовлених працівників міліції (фахівців), які мають необхідний рівень бойової підготовки та відповідний досвід роботи в органах внутрішніх справ. На цю службу призначаються працівники, які пройшли відповідний курс навчання за програмою підготовки із забезпеченню захисту особи.
«Альфа»
Спецпідрозділ Служби безпеки України, антитерористичний центр. Офіційна назва – Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників карного судочинства та співробітників правоохоронних органів.
Заснований 1994 року, хоча історія створення бере початок 1990-го, коли наказом начальника 7-го управління КДБ СРСР було утворено 10-те відділення групи «А» у Києві.
Завдання
Силові операції для запобігання терористичним актам, припинення силових актів і дій, які загрожують територіальній безпеці України, звільнення заручників, захоплення небезпечних кримінальних авторитетів. За необхідності – забезпечення безпеки вищих посадових осіб держави.
Зброя
Вогнепальна та інші види зброї.
«Кобра»
"Кобра". Фото www.mukachevo.net
Спецпідрозділ при департаменті ДАІ УМВС України.
Заснований 2010 року. Перед цим, 2008-го, був розформований. У Полтавській області немає.
Завдання
Використовується для гарантування безпеки дорожнього руху під час ескортування осіб, які охороняються, в тому числі президентів та інших високопосадовців іноземних держав.
Зброя
Вогнепальна та інші види зброї
«Тигр»
"Тигр". Фото www.ark.gov.ua
Військовий підрозділ спеціального призначення внутрішніх військ МВС України.
З метою посилення боротьби зі злочинністю 1994 року у складі внутрішніх військ було сформовано три полки спеціального призначення: «Барс», «Ягуар», «Гепард». Відповідно до наказу МВС України від 19 травня 2004 року №537, одну з частин оперативного призначення – 37-й окремий батальйон ВВ – було передислоковано з Павлограда до селища Краснокам’янка (Автономна Республіка Крим) і переформовано на 47-й полк спеціального призначення, що згодом отримав назву «Тигр».
Завдання
Забезпечення правопорядку серед студентів-протестувальників, футбольних хуліганів та учасників масових заходів.
«Скорпіон»
Мобільна частина, яка охороняє АЕС. Спецпідрозділ призначений для проведення антитерористичних операцій на АЕС та інших ядерних об’єктах, а також для супроводу ядерно/радіаційно небезпечних вантажів.
«Лаванда»
Гірсько-стрілецька рота батальйону спеціального призначення військової частини 3009 Кримського територіального командування внутрішніх військ МВС України.
Заснована 1999 року.
Завдання
Пошук та ліквідація озброєних злочинних угрупувань у важкодоступних гірських місцях.
Умови прийому
Обов’язковий досвід спортивної та гірської підготовки.
«Скат»
Загін бойових плавців.
Заснвоаний 1999 року.
Входить до складу батальйону спеціального призначення Кримського територіального командування внутрішніх військ МВС України.
Завдання
Охорона портових, гідротехнічних споруд, особливо важливих об’єктів, кораблів; проведення пошуково-рятувальних операцій, боротьба з терористами як на воді, так і під водою, знешкодження вибухонебезпечних предметів у берегових водах і внутрішніх водоймищах, участь в ліквідації наслідків стихійних лих, а також рятувальні та евакуаційні роботи.
Зброя
Автомат підводний спеціальний, підводний пістолет, два види ножів.