Собор Пресвятої Богородиці - свято православної церкви, відзначається 8 січня (26 грудня за юліанським календарем) на наступний день після Різдва Христового. Офіційне святкування собору Пресвятої Богородиці було встановлено на Шостому вселенському соборі в 681 році.
Свято має давнє походження. У повчаннях на свято Різдва Христового Єпіфанія Кіпрського, Амвросія Медіоланського і Августина Блаженного вже з'єднується хвала Ісусу Христу з вихвалянням Богородиці яка Його народила.
Іконографія Собору Пресвятої Богородиці ілюструє текст різдвяної стихири (стихира - у православному богослужінні піснеспів, написаний віршованим розміром або приєднаний до віршів псалмів, звідки й назва) Іоанна Дамаскіна: «Що ти принесемо ...» і є символічним варіантом ікони «Різдво Христове». Іконографія Собору Богоматері має сербське походження і в російській традиції відома з XIV століття.
У центрі композиції зображується сидить на троні Богородиця з Немовлям на руках. Її, відповідно до тексту стихири, оточують ангели, пастухи і волхви : «... каяждо подяка Тобі приносить : Ангели - спів , небеса - зірку, волхви - дари, пастирі – Дивлення». На іконі також зображують прославляють Богородицю православних Отців Церкви.
Вважалося, що цього дня особливо не можна працювати батькам, які чекають народження дитини. Також цього дня з вечерею ходили до баб-сповитух, а у церквах правлять панахиди за померлими.