Понад півтори тисячі підприємств області з початку року підвищили зарплату своїм працівникам

Зарплата в „конвертах” - робота без гарантії, майбутнє без пенсії. Погоджуючись на нелегальну або ж напівлегальну зарплату, тобто, на зарплату в „конверті”, громадяни свідомо наражають себе на неприємності. Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової зайнятості, полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримає кошти, а особливо в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної заробітної плати.

Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці і зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати.

Тому, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник не матиме ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

- права на відпустку, в тому числі, і на відпустку з вагітності та пологів;

- права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

- права на охорону праці;

- права не працювати у вихідний та святковий день;

- права не залучатися до наднормових робіт без власного бажання;

- права на достроковий вихід на пенсію, якщо він працює в шкідливих умовах;

- права на скорочений робочий день, тиждень, якщо він працює в шкідливих умовах;

- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок - на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань.

Правова необізнаність істотно послаблює позиції пересічного громадянина у відносинах із працедавцем, який часто - густо порушує закон, не укладаючи трудову угоду з найманим працівником, і вдається до виплати заробітної плати в „конверті”.

Порушуючи права найманого працівника, такий працедавець завдає збитків державі, шкодить її соціальній та фінансовій стабільності.

Головне управління Міндоходів у Полтавській області, безперечно, не залишається осторонь проблеми забезпечення трудових прав громадян області, тому одним із основних напрямків роботи по наповненню місцевих бюджетів є робота по виведенню заробітної плати з „тіні”.

Всього з початку року органами Міндоходів області виявлено 2372 фізичних осіб, праця яких використовувалася працедавцями без укладення трудових угод. Завдяки вжитим заходам наймані працівники реалізували своє право на офіційне оформлення трудових відносин з працедавцями, а до місцевих бюджетів області забезпечено додаткові надходження податків.

Крім того, на постійному контролі органів Міндоходів області знаходиться питання щодо дотримання платниками норм діючого законодавства про оплату праці, зокрема, виплати заробітної плати у розмірі не нижчому за законодавчо встановлений рівень мінімальної заробітної плати.

Головним управлінням Міндоходів у Полтавській області постійно проводиться аналіз наявних баз даних та виявляються суб’єкти господарювання, які нарощуючи обсяги виробництва та збільшуючи прибутки, виплачують заробітну плату найманим працівникам у розмірі нижчому за законодавчо встановлений рівень та перераховують податок на доходи фізичних осіб до бюджету у незначних розмірах.

Підрозділами Міндоходів області проводиться активна участь у складі робочих груп з координації роботи з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення створених при міських та районних державних адміністраціях.

Крім того, підрозділи Міндоходів проводять індивідуально - роз’яснювальну роботу з керівниками підприємств, які виплачують заробітну плату найманим працівникам у розмірі нижчому за законодавчо встановлений рівень, та з’ясовують причини виплати низької заробітної плати.

За результатами проведеної протягом січня – жовтня поточного року роз’яснювальної роботи з керівниками таких підприємств, підвищили рівень виплати заробітної плати 1581 підприємство області, до бюджету додатково надійшло 956,2 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб та 354,5 тис. грн. єдиного соціального внеску.

Побороти таке зло, як „заробітна плата у конверті”, можливо лише тоді, коли кожен громадянин буде протистояти незаконним умовам, запропонованим роботодавцями.

Тому головним своїм завданням органи Головного управління Міндоходів у Полтавській області вважають не тільки виявлення та покарання порушників, а й виховання у суспільстві атмосфери нетерпимості до порушень податкового та трудового законодавства.