Полтавцям пропонували відмовитися від власного «я»

26-ого жовтня у Галереї мистецтв імені Миколи Ярошенка відбулася лекція, присвячена мистецтву дзен.

Проведена вона була в рамках виставки «Японія. Традиція краси» громадською організацією «Новий Акрополь», полтавський осередок якого займається популяризацією філософії у нашому місті.

Лектор Ірина Овчаренко завела слухачів у мандри сходинками історії від самого зародження цього світоглядного вчення і до сьогодення. Коани, чань, сутність мистецтва, дивні звичаї японської культури – все це можна було почути за півтори години розповіді.

Публіка була доволі різнопланова. Якоїсь певної «цільової аудиторії» тут не було. Діти, молодь, люди середнього і похилого віку – поняття «дзен», очевидно, є привабливим для них усіх. Порадувало те, що не спостерігалося неприйняття, яке часто буває, коли люди стикаються з чимось невідомим, не таким, до якого вони звикли.

Із самої розповіді здивувала здорова самоіронія до себе з боку монахів, котрі слідували вченню дзен-буддизму. Вони зображували себе усміхненими, часом п'яними, огрядними. Форма у мистецтві була для них необов'язковою. Сприймати все крізь призму гумору – одне з їх правил.

Це вчення вплинуло певним чином і на західну культуру. Постаті Джека Керуака, Аллена Ґінзберґа, Джерома Д. Селінджера, Віктора Пелевіна і навіть Стіва Джобса черпали натхнення і шукали відповіді на питання світобудови саме в ньому.

Поняття «дзену» є дуже глибоке, щоб зуміти пояснити його за одну лекцію. Часом духовні наставники не встигають це зробити за життя. Його неможливо вивчити. Це потрібно досягнути.

І добре, що у Полтаві з'являються ті, хто допомагає задумуватися про непізнане.