Для направлення на оцінювання до експертної комісії достатньо лише направлення від лікуючого лікарня, який супроводжує та лікує основне захворювання, яке найбільше вплинуло на інвалідизацію. Такі зміни запровадили після реформи МСЕК.
Про це повідомляє кореспондент 0532.ua з посиланням на брифінг директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА Віктора Лисака.
Реформа має на меті зробити процес прозорішим і ефективнішим, зосереджуючись на потребах кожної особи.
Процес оцінювання здійснюватиметься на підставі визначених критеріїв із використанням електронної системи, що дозволить:
- забезпечити швидке та об’єктивне прийняття рішень,
- мінімізувати корупційні ризики та бюрократичні процедури,
- підвищити доступність і зручність для пацієнтів.
Підстави для направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи:
1. Настання строку повторного огляду
Строки повторного огляду, раніше встановлювались фахівцями медико-соціальної експертної комісії, з 1 січня 2025 року будуть встановлюватися експертною командою під час оцінювання. Це забезпечить своєчасний перегляд стану здоров’я людини та оцінку динаміки її функціонального стану.
2. Стійкий або необоротний характер захворювання
У разі, якщо захворювання триває понад 12 місяців або характеризується тривалим перебігом із мінімальними шансами на покращення, людина потребує системної медичної та соціальної підтримки. Проведення оцінювання у таких випадках дозволяє об’єктивно визначити потреби та можливості для адаптації у повсякденному житті.
3. Тривала непрацездатність
Безперервна тимчасова непрацездатність: якщо особа лікується протягом 120 календарних днів, це є підставою для направлення на оцінювання.
Перервана непрацездатність: якщо непрацездатність мала перерви (наприклад, короткочасне повернення до роботи), направлення здійснюється не пізніше ніж через 150 календарних днів від початку першого періоду непрацездатності.
4. Захворювання на туберкульоз
Для людей із захворюванням на туберкульоз безперервність непрацездатності не є обов’язковою. Направлення на оцінювання здійснюється через 10 місяців із дня настання непрацездатності, що враховує тривалий характер лікування та необхідність додаткового медичного та соціального супроводу.
5. Невідкладно, за наявності певних діагнозів або проведених інтервенцій (без очікування 120 днів непрацездатності).
Направлення на оцінювання без очікування 120 днів непрацездатності
У певних ситуаціях стан здоров'я людини вимагає швидкого реагування. Якщо встановлено конкретні діагнози або проведено серйозні медичні інтервенції, очікування 120 днів непрацездатності є недоцільним. У таких випадках направлення на оцінювання повсякденного функціонування дається одразу, щоб забезпечити своєчасну підтримку та необхідний індивідуальний підхід.
Серед найсерйозніших втручань, які значно впливають на функціональний стан людини, виділяються:
- Ампутації кінцівок (різних рівнів, включаючи пальці, кисть, стегно тощо).
- Трансплантація органів (нирок, серця, легенів, печінки, підшлункової залози).
- Артродези великих суглобів.
- Видалення органів через травми чи патології.
Кожна з цих інтервенцій є серйозним втручанням у життя людини, вимагає реабілітації та належної підтримки для відновлення або адаптації до нових умов.
Існують також медичні стани, які є вагомою підставою для направлення на оцінювання:
- Сліпота обох очей або двобічний анофтальм.
- Хронічна хвороба нирок IV-V стадії.
- Важка або глибока розумова відсталість.
- Набута відсутність кінцівок (на будь-якому рівні).
Як працює процедура направлення на оцінювання?
Перший етап — внесення даних лікарем та формування направлення. Лікуючий лікар вносить до електронної системи дані про людину, та медичні документи: результати обстеження, встановлені діагнози та медичні втручання. Також частиною направлення стають документи, що підтверджують підставу виникнення інвалідності, наприклад, рішення військово-лікарської комісії. Цифровий формат забезпечує доступ експертної команди до інформації та мінімізує ризик помилок.
Другий етап. Отримане в електронній системі направлення перевіряється на коректність формування і наявність необхідних документів адміністратором закладу і приймається до розгляду або повертається на доопрацювання лікуючому лікарю, з відповідними коментарями.
У разі прийняття - експертна команда у визначений системою відповідно до розкладу час отримає доступ до документів. До складу команди входять фахівці, які аналізують інформацію та визначають ступінь функціональних обмежень.
Третій етап — ухвалення рішення та надання рекомендацій.
Після аналізу отриманих даних експертна команда ухвалює рішення про ступінь функціональних обмежень особи. Висновок містить рекомендації щодо подальших дій, зокрема:
- призначення реабілітаційних заходів;
- встановлення інвалідності та її причини, час настання інвалідності;
- потребу інших форм соціальної підтримки.
Крім того, особи, які отримали групи інвалідності у колишніх МСЕК під час воєнного стану, повинні пройти повторне оцінювання у нових експертних командах до 1 липня 2025 року. Це також стосується тих, хто мав інвалідність до запровадження воєнного стану та отримав її автоматичне продовження.
Нагадаємо, стало відомо, скільки експертних команд для встановлення інвалідності працює на Полтавщині.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.