Котелевських «Панянок» планують включити до обласного переліку нематеріальної культурної спадщини

Український традиційний пряник «панянка». Фото ілюстравтивне

На Полтавщині відбувся семінар на тему «Інвентаризація місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини у Котелевській громаді». У заході взяли участь практики та зацікавлені сторони елементу нематеріальної культурної спадщини «Народна традиція випікання різдвяної обрядової випічки «Панянки» на Котелевщині».

Про це повідомила пресслужба Полтавської ОВА.

Мета семінару – включення цього елементу до обласного переліку НКС з подальшим просуванням до Національного переліку НКС України.

«Панянки» – це один із різновидів української святкової випічки, яку готували на напередодні різдвяно-новорічних свят. Особливістю цієї випічки є характерне оздоблення. Більшість виробів фарбували у рожевий колір, а вже зверху тонкими візерунками наносили різнокольорову глазур. Традиція виготовлення «панянок» простежується з XVIII століття.

Ці солодощі є важливим елементом ритуалів зимових свят. Зокрема, на Святвечір ними обдаровували «вечірників» хрещені батьки, а на Різдво господарі пригощали колядників. Дівчаткам дарували «панянок», хлопчикам – «коників».

Під час зустрічі котелевці поділилися історіями про традиції обрядової випічки у своїх родинах. Вони продемонстрували унікальні артефакти: форми для випікання «панянок» кінця ХІХ – початку ХХ століття та щоденник 1953 року мешканки Котельви, в якому описані звичаї дарування дітям «панянок» під час Різдвяних свят, а також родинні рецепти випічки.

Нагадаємо, "Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.