Полтавські патронатні вихователі презентували проєкт «Жива книга», у якому розповіли історії порятунку дітей від інтернатів

Презентація "Живої книги". Фото 0532.ua

Сьогодні, 22 жовтня, у Полтаві відбувся захід проекту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» на якому презентували «Живу книгу». Полтавські патронатні вихователі поділилися своїми історіями порятунку дітей від інтернатів.

Журналістка 0532.ua  Олександра Ваценко побувала на заході та поспілкувалася з патронатними вихователями й представниками громад, де розвивають послугу патронату та інші форми сімейного виховання.

З квітня 2024 року проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» реалізується в 184 громадах 21 область України. За цей рік була створена 101 патронатна родина по всій Україні, а 19 з них були створені лише у вересні. Загалом по всім областям України існує 379 патронатних родин, в яких зараз перебуває 771 дитина.

На Полтавщині є 17 патронатних родин і в них перебуває 31 дитина. 5 патронатних родин створилися у цьому році, та ще 9 пройшли навчання. 

Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя. Це дає можливість дитині залишитися в сім'ї, а не в інтернатному закладі. Дитина перебуває там доти, доки її біологічні батьки долають складні життєві обставини, або на час пошуку нової родини.

На заході своїми історіями поділилися патронатні вихователі, прийомні батьки, молоді люди, які в дитинстві були під патронатом та представники громади, де розвивають послугу патронату та інші форми сімейного виховання. 

Пані Галина Вєтрова є патронатним вихователем з 2023 року. Раніше жінка працювала на російську компанію у Гадячі, але з початком повномасштабного вторгнення компанія вийшла з ринку. Вона почала шукати нову роботу, і побачивши оголошення про патронат над дітьми зрозуміла, що це її покликання.

За цей період у її будинку в різний час тимчасово проживало 4 дітей різного віку. Всі вони були з неблагополучних сімей. Жінка зізнається, що її головним завданням є спочатку спостерігати й не порушувати устрій дитини, вже потім проявляти до них емпатію і показувати, що є інше ставлення:

«Я не маю права на початку паплюжити світ в якому вони жили, до якого вони звикли. Потім вже, після того, як вони адаптуються до мене, я можу показати їм  інше ставлення, проявити піклування, співчуття і розуміння. Щоб вони відчули, що вони не зайві в цьому світі, що вони можуть мати інше життя.  Але це дуже велика праця не тільки для мене, але і для них. Тому моя задача направити їх на правильний шлях», - сказала Галина Вєтрова. 

Патронатний вихователь Галина Вєтрова

Салашина Наталія разом з чоловіком вирішили створити дитячий будинок сімейного типу ще багато років тому. Зараз вони вже мають 10 дітей віком від 6 до 17 років. До Полтави вони переїхали влітку 2022 року. На рішення опікуватися дітьми, які з різних причин втратили батьків, на них вплинуло оточення в якому вони проживали:

«Ми з Харківської області, Богодурівського району, у  нас  було дуже розповсюджене піклування про дітей з неблагополучних родин. В нашій громаді проживало 33 сім'ї, які опікувалися дітьми серед них були як і патронажні, так прийомні родини, а тако дитячі будинки сімейного типу. Тому ми з чоловіком надихнулися цим і хоч мали вже власну дитину, вирішили всиновити ще одну дитину. Вже через кілька років ми мали власний дитячий будинок сімейного типу»,- розповіла пані Наталія. 

Патронатний вихователь Салашина Наталія

За останні роки на Полтавщині зросла кількість патронатних вихователів про це зазначає Шушвал Наталія, начальник служби у справах дітей виконавчого комітету Градської селищної громади Кременчуцького району. У її громаді вже створено 2 патронатні родини, в одній з них навіть проживають діти:

«Загалом ми спостерігаємо позитивну динаміку, зараз у нашій громаді в однієї з патронатних родин проживають двоє братиків трьох і чотирьох років. Їхня сім'я опинилася в складних життєвих обставинах і тимчасово на три місяці діти влаштовані саме до нашої патронатної родини. А також на початку листопада буде створена ще одна патронатна родина до якої ми також направимо дитину на тимчасове виховання», - прокоментувала Наталія Шушвал.  

Патронатними вихователями може стати будь-яка повнолітня, дієздатна особа,  яка не мала судимостей, і не має шкідливих звичок. Головне, щоб патронатний вихователь мав помічника, допомагати може повнолітній член сім’ї чи інша людина, яку обрав патронатний вихователь про це зазначає 

«Патронатним вихователем може стати будь-яка людина, але вона має пройти багато етапів підготовки. Спочатку проходить відбір на рівні громади, збирають всі документи.Потім кандидати направляються на навчання в обласний центр соціальних служб. Після навчання психологи та соціальні працівники надають заключення- чи рекомендують вони цю людину, щоб вона була патронатним вихователем. І лише після цього з цією людиною підписується договір в громаді, і вона може починати працювати патронатним вихователем», - розповіла пані Лариса. 

Лариса Василенко, регіональний координатор Міжнародної благодійної організації «Партнерство кожній дитині в Полтавській області»

Патронатний вихователь та його помічник можуть надавати послугу догляду за дитиною як фізичні особи або ж як ФОП. Оплата послуги та соціальні виплати на дитину здійснюються з Державного бюджету.

Нагадаємо, зростає кількість сімей на Полтавщині, які хочуть усиновити дитину.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.