Мальовничі краєвиди, історичні палаци та «неземний» маршрут через каньйон: історія полтавця, який «підкорює» Європу на велосипеді задля збору донатів на ЗСУ

Велоподорож. Фото: Юрій Репало

Він спить у наметі, купається у водоймах, заряджає гаджети від сонячної панелі, а їжу готує на газовому пальнику. Це не історія про безхатька – це розповідь про завзятого мандрівника, який на велосипеді вже подолав 1078 км за 31 день.

Голова громадської організації «ВЕЛОПОЛТАВА» Юрій Репало розпочав свою велоподорож «Бурштиновий шлях» у польському містечку Жагань і планує завершити її у Венеції або Вероні (залежить все від погодних умов). Зараз чоловік рухається в Італії вздовж Адріатичного моря. Кожен донат, який він отримує під час подорожі від небайдужих, піде на допомогу українській армії.

В інтерв'ю журналісту 0532.ua Михайлу Михайлюку 55-річний велолюбитель, зокрема, розповів про непередбачувані ситуації на трасі й поділився тим, як став вільним птахом, коли більшість людей залишаються прив'язаними до роботи і не можуть дозволити собі такі тривалі подорожі.

Як давно ви захоплюєтесь велотуризмом і що вас привело до цього виду активності?

Я займаюся велотуризмом вже 18 років. Перша моя веломандрівка почалася з Кримського півострова. Раніше віддавав перевагу пішому туризму, однак зрозумів, що на велосипеді можна подолати набагато більше дистанцій і побачити чимало цікавинок.   

Скільки країн уже встигли дослідити на велосипеді? 

До цього я побував з друзями лише в Молдові та Білорусі, в Європу вдалося виїхати лише зараз. І проїхав я там частково Чехію і Австрію. В основному мандрую з друзями, ми вже об'їздили замки на Заході України, були в Карпатах та Криму. Соло походи я почав практикувати з недавнього часу.

Чи є країни, що залишили найбільше вражень?

В Австрії припали до душі мальовничі краєвиди, а в Чехії сподобався маршрут через каньйон і дуже вразили наслідки недавньої повені… У Відні мене гостинно зустрів друг, який показав основні історичні палаци. А також ми відвідали пам'ятний знак українським козакам, які звільняли Відень від турецької облоги в 1683 році.

Яку країну ви проїжджаєте станом на сьогодні?

Зараз я їду в Італії вздовж Адріатичного моря. Трапляються на шляху невеличкі населені пункти, де є багато античних цікавинок. Сподобалася антична кам'янка та храм у Чехії. В Чехії та Австрії часто зустрічаються пам'ятники, приурочені до Першої світової війни.

Що саме приносить вам найбільше задоволення від велоподорожей?

Найбільше задоволення приносить відвідування історичних та культурних надбань, а також насолода гарними краєвидами. Дуже вражає велика кількість велодоріжок та велотрас…

Велосипедні подорожі на великі дистанції можуть бути виснажливими. Як ви справляєтесь із фізичними навантаженнями? Чи часто відчуваєте втому?

Часто на дорозі трапляються нерівності, які виснажують. Також на втому впливає спека. Однак під вечір, коли знайдеш гарне місце для ночівлі, втома спадає.

Відпочиваю переважно у наметі, є кемпінги по дорозі, але я економлю гроші. Купаюся у водоймах, поки ще тепло. 

Багато людей прив'язані до своєї роботи в місті, але ви здаєтесь вільним птахом. Розкажіть, як вам вдалося стати незалежним від трудової діяльності і здійснювати такі масштабні мандрівки?

На початку цього року мене звільнили з роботи, нову нормальну роботу я не зміг знайти і вирішив спробувати поїхати на заробітки до Польщі. З військовим обліком у мене все гаразд, тому я без проблем виїхав за кордон. Майже чотири місяці я працював і відкладав кошти на тривалу подорож. Будучи у Польщі, я вирішив перед поверненням до України проїхати країнами Європи і вибрав велосипедний маршрут EuroVelo 9, який також називають Бурштиновий шлях. Бо історично дорогоцінний бурштин, знайдений у Балтійському регіоні, доставлявся такими шляхами до Адріатики.

Чи стикалися ви з непередбачуваними ситуаціями під час цієї велоподорожі? Можливо, було таке, що камера на велосипеді прокололася?

Так, серед непередбачуваних ситуацій були проколи камери в дорозі. Вперше це сталося у Польщі. Один поріз без проблем заклеївся, на відміну від другого. Там постійно пропускалося повітря. Це викликало у мене паніку, оскільки не було запасної камери. А від веломагазинів я був далеко. На цьому місці і прийшлося ночувати. На щастя, за ніч латка капітально приклеїлася, тому я продовжив свій велопробіг.

Чи виникали труднощі з перетином кордонів на велосипеді? І чи виявляють інтерес до ваших мандрівок іноземці?

Проблем з перетином кордонів не було, оскільки веломаршрут веде не основними автострадами, а маленькими дорогами, на яких стоять тільки знаки з назвою країни.

Серед іноземців рідко хто цікавиться моєю подорожжю, крім того, мовний бар'єр у спілкуванні є одною з ключових проблем.

Що знаходиться у вашому рюкзаку для велоподорожей? Які речі ви завжди берете з собою?

З основного спорядження є, звичайно, велосипед, велобаули, намет, спальник, каримат, газовий пальник, телефон з набором місцевих карт та маршрутів, сонячна панель для зарядки та інші предмети для туризму.

Що стало основною причиною вашої велоподорожі? Яка мета стоїть за цим великим велопробігом?

Головна мета велопробігу «Бурштиновий шлях» – привернути увагу європейців до війни в Україні та зібрати кошти на підтримку Збройних сил України. Я кручу педалі, аби підтримати наших військових, які захищають мою країну.

Цей  велопробіг стане для мене справжнім викликом, але я впевнений, що в мене вистачить сил та натхнення і це буде неймовірний досвід.

Підтримати велопробіг пана Юрія на підтримку ЗСУ можна донатами:

Раніше ми писали, що Полтавка Марина Полапа підкорила столицю Іспанії на змаганнях з бодібілдингу.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.