З 1 по 20 вересня територіальні громади, компанії, організації, заклади освіти, мешканці та гості області долучалися до Всесвітнього дня прибирання 2024, щоб разом зробити Полтавщину та всю Україну чистішою.
Всесвітній день Прибирання “World CleanUp Day” — щорічна акціія (з 2018 року), яка наразі офіційно закріплена за 20 вересня та внесена в міжнародний календар ООН) в 24 областях України та в 211 країнах світу загалом. Раніше толоки проводили в третю суботу першого місяця осені.
На сьогодні в громадах усіх районів Полтавської області прибирання в різних форматах вже відбулися. Водночас організувати ще толоки та зареєструвати результат можна до 25 вересня включно.
“Цьогоріч, як і минулого та позаминулого років, організовуючи події, обов'язково потрібно було враховувати заборони та/або обмеження, що діють в період воєнного стану. Були рекомендовані такі формати прибирань, як традиційні толоки в місцях масового відпочинку населення (парки, сади тощо), прибирання прилеглих територій установ, організацій, закладів освіти, прибудинкових територій тощо, сортування вторинної сировини та передача її на переробку, цифрові прибирання. Всі координатори локацій повинні були дотримуватись безпекових інструкцій”, — зазначає Тетяна Сушко, регіональна директорка Всеукраїнського молодіжного руху Let’s do it, Ukraine в Полтавській області та місті Полтава.
В Полтаві фізичними прибиранннями були охоплені зокрема Прирічковий парк, де подію корпоративно координував Дмитро Скрипай, менеджер корпоративної соціальної відповідальності компанії Аврора Мультимаркет, територію біля одного з гуртожитків на Леваді — Яна Сугейко, заступниця директора з виховної роботи Відокремленого структурного підрозділу “Фаховий коледж управління,економіки і права Полтавського державного аграрного університету”, мікрорайон Івонченці — керівниця відділу охорони навколишнього природного середовища Харківсько-Полтавської єпархії Православної церкви України Людмила Теймуразян, Дендропарк — Максим Макуха, керівник парку.
До прибирань в місті долучився Полтавський фаховий коледж нафти і газу Національного університету “Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка”, де обрану локацію координувала Софія Руденко, заступниця директора з виховної роботи. Волонтерський загін “Єдність” Полтавського державного медичного університету облаштовували теж територію одного з гуртожитків. Від Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру прибирання координувала Оксана Шинкарчук, завідувачка відділу екології. Традиційно до прибирань представництва в місті Червоного Хреста та Карітас Полтава.
“Під час прибирання однієї з вулиць в мікрорайоні Івонченці, окрім побутових відходів, на локації виявили кістки (рештки) мертвих тварин. Протягом двох годин зібрали дев'ять п’ятидесятилітрових мішків сміття, яке відсортовали на скло, пластик, алюмінієві банки та змішані відходи. Скло та пластик одразу ж відвезли до відповідних контейнерів біля мого двору, змішане сміття — до баків за 4 км від нас. А алюмінієві банки плануємо здати до пункту прийому вторсировини. Сміття збирали в пластикові відра та поліпропіленові мішки, а також використовували багаторазові текстильні рукавички”, — ділиться Людмила Теймуразян, координаторка локації в мікрорайоні Івонченці.
Вже котрий рік поспіль до прибирань в області активно долучаються культурні заклади та дитячі мистецькі школи за підтримки Департаменту культури та туризму Полтавської обласної військової адміністрації та Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради.
В Горішніх Плавнях учасники та учасниці одного з прибирань зібрали тридцять сім стодвадцятилітрових пакетів різнрго сміття та великогабаритний мотлох. Подію підтримали громадська організація “Центр “Родіс”” та сектор екології та озеленення Департаменту житлово-комунального господарства Горішньоплавнівської міської ради.
“Вік найстаршого учасника — 72 роки. Це пан Микола з міста Попасна Луганської області. А найменшому учаснику Левку з міста Харків — 4 роки й 9 місяців. Територія прибирання була невелика, але виявилася дуже засміченою. Здебільшого знаходили стандартне сміття: пакети, серветки, коробки, пляшки. Але також були пластикові ящики, покришки, скло, старий диван, віконна рама, голова від манекену”, — розповідає Лілія Дмитренко, координаторка Горішньоплавнівської територіальної громади.
Окрім традиційних толок, в Горішніх Плавнях та Кременчуці за підтримки благодійної крамнички Antrisol збирали макулатуру та кришечки для подальшої переробки. В рамках акції було зібрано 6 766 грн, які організатори планують використати на придбання амуніції для бійців одного зі спецпідрозділу Державної прикордонної служби України в Харківській області.
Ця подія відбувається з метою формування національної культури чистоти, благоустрою, правильного поводження з відходами, дбайливого ставлення до довкілля, створення сприятливих умов для розвитку волонтерства, розвитку місцевих громад та корпоративної соціальної відповідальності. Організатором події є Всеукраїнський молодіжний рух “Let’s do it Ukraine” за підтримки профільних та дотичних міністерств, відомств, громадських організацій, бізнесу та медіа.
В 2021 році Полтавська область вперше за результами долучення мешканців та гостей регіону до Всесвітнього дня прибирання “World Cleanup Day” стала третьою в рейтингу серед 24 областей України, а в 2022 – екологічну дружність регіон підтвердив.
Візуалізовану інформацію щодо участі Полтавської області в подіях Let's do it, Ukraine протягом 2021–2024 років можна знайти на регіональних сторінках в facebook та instagram.
Авторка матеріалу: Тетяна Сушко