Традиційно Сорочинський ярмарок відбувався наприкінці серпня у селі Великі Сороченці Миргородського району. Кожного року - це був не просто ярмарок, а справжнє театральне дійство за участі Миколи Гоголя та його персонажі з «Вечорів на хуторі біля Диканьки» у супроводі українського співу і танців.
На жаль, через виклики сьогодення, довелося на невизначений термін скасувати легендарне літнє свято, яке з давніх-давен проводили на Полтавщині. Журналістка 0532.ua Ваценко Олександра вирішила пригадати історію ярмарку, його становлення й розквіт, а також важкі періоди.
Період до Миколи Гоголя та популярність після повісті «Сорочинський ярмарок». Перша криза та скасування ярмарку.
До кінця 18 ст. ярмарок у селі Великі Сорочинці Полтавської губернії нічим не відрізнявся від сотні інших ярмарків на території України. Все змінилося завдяки Миколі Васильовичу Гоголю українському письменнику, який народився у Великих Сорочинцях.
Автор у своїй повісті «Сорочинський ярмарок»з циклу повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1831- 1832 рр.) створив яскраву картину українського життя, де на фоні гучного ярмарку оживають життєві історії різних селян. Письменник майстерно поєднав реалістичні деталі з гострим українським гумором.
«Такою розкішшю блищав один із днів спекотного серпня тисяча вісімсот. Так, літ тридцять буде назад тому, коли дорога, верст за десять до містечка Сорочинців кипіла народом, який поспішав з усіх навколишніх і далеких хуторів на ярмарок. » - цитата з твору«Сорочинський ярмарок».
Микола Гоголь не випадково описує саме серпневий ярмарок, адже в цей час чумаки поверталися з півдня з сіллю та іншими товарами, а селяни збирали врожай, і торгівля в цей період була дуже активною.
Після публікації твору Гоголя ярмарок набув свою першу популярність і проходив кожного року аж до початку радянських репресій у 1920-х роках. Тоді всі ярмарки заборонили, адже вся торгівля в селах перейшла до кооперації та під контроль держави.
Відродження у кінці 1960-х років.
Починаючи з 1966 року Сорочинський ярмароквперше відродився. Історичну традицію проводити ярмарок у другій половині серпня вирішили зберегти й тепер він проводився щороку. На ярмарок у село Великі Сорочинці приїздили громадяни з усіх частин тодішньої СРСР, адже там можна було придбати різноманітні, дефіцитні на той час, речі та товари.
Також створюються нові культурні традиції й на ярмарку з’являється сам Микола Гоголь і його найвідоміші персонажі зтворів «Вечори на хуторі біля Диканьки», вони розважають гостей, жартують з ними, демонструючи українську культуру і традиції.
Криза початку становлення незалежної України та отримання статус Національного Сорочинськогоярмарку.
Економічна криза початку незалежності України, що характеризувалася гострим дефіцитом товарів та високою інфляцією, могла призвести до занепаду такого масштабного заходу, як Сорочинський ярмарок. Відсутність ресурсів, незацікавленість учасників та організаторів стало перешкодою для проведення ярмарку на належному рівні.
Але за ініціативи керівника проєкту Світлани Свищевої З серпня 1999 року, згідно з указом Президента України, Сорочинський ярмарок має статус національного.Ця подія стала рушієм другого відродження ярмарку.
Розквіт періоду сучасності, найбільша популярність. Виклики 2020-2024 років.
Починаючи з 2000 року Національний Сорочинський ярмарок став наймасштабнішою і найважливішою подією літа на Полтавщині.На нього щороку приїздило тисячі українців та іноземних гостей. На ярмарку були представлені різноманітні вироби полтавських майстрів, велика кількість підприємств демонструвала і продавала свої товари й послуги. Гості могли взяти участь у різноманітних розвагах, конкурсах, майстер-класах та відвідати концерт.
Останній «традиційний» Національний Сорочинський ярмарок у селі Великі Сорочинці відбувся у 2019 році. Починаючи з 2020 року ярмарк охопила нова криза: спочатку пандемія, а потім і повномасштабна війна змусили організаторів кожного року скасовувати й не проводити захід.
Однак організатори провели Національний Сорочинський ярмарок у Львові у 2023 році, але захід не був таким маштабним. Цього року ярмарок вирішили не проводити.
Маємо надію, що після закінчення війни традиція проводити Національний Сорочинський ярмарок у селі Великі Сорочинцівідродиться знову.
Текст підготовлений за даними офіційного сайту "Національний Сорочинський ярмарок та іншими відкритими джерелами.
Раніше ми писали, який міський ярмарок переважав Сорочинський та чому місцевих масонів не чіпала навіть імперська влада.
Стежте за усіма новинами у нашому Telegram.