Сьогодні, 18 травня, День боротьби за права кримськотатарського народу. Цього ж дня, в 1944 році, в СРСР почалася депортація кримських татар.
В Україні 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У 2024 році на цю дату припадають 80-ті роковини геноциду кримськотатарського народу.
Як відбувалася депортація кримськотатарського народу?
Депортація кримських татар розпочалась У 1944 році, 18 травня. О 03:00 ранку радянська влада розпочала "спецоперацію", до якої залучили понад 32 тис. співробітників НКВС.
Силовики заходили в будинки кримських татар та оголошували, що нібито через зраду Батьківщини їх виселяють з півострова. На збори людям давали від декількох хвилин до пів години.
Після цього їх вели до залізниці, садили у вагони, відправляли в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, Росію.
Під депортацію кримських татар потрапляли переважно жінки, діти і люди похилого віку. За квітень-травень 1944 року до трудових таборів в Росії та до тресту Московвугілля було мобілізовано 11 тис. чоловіків-кримських татар.
Ще 6 тис. кримських татар було арештовано навесні 1944 року за так звані антирадянські елементи. Таким чином практично весь народ опинився у місцях вигнання.
Влада СРСР та "пояснення"
10 травня 1944 року народний комісар внутрішніх справ СРСР Лаврентій Берія направив Сталіну доповідну записку, в якій містилося “обґрунтування” необхідності виселення кримських татар. Там йшлося про нібито масовий колабораціонізм кримських татар і небажаність проживання на прикордонній території.
Геноцид кримськотатарського народу призвІВ не лише до надзвичайно важких демографічних втрат, а й до знищення культурного спадку кримських татар.
Сучасність
Новий виклик та старі травми для кримських татар постали у 2014 році, коли Росія анексувала Крим.
Загарбники знищили органи самоврядування кримськотатарського народу, у 2016 році заборонили Меджліс, один з двох вищих органів самоврядування. Окупаційний режим переслідує багатьох кримських татар за релігійні переконання.
Від початку повномасштабного вторгнення розпочалося ще одне масштабне переселення кримських татар, які продовжують зазнавати утисків.
Матеріал підготований за інформацією та ілюстраціями з відкритих джерел.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.