"Заробіток на лайках", "надійшла ваша посилка" та дзвінок без відповіді: перелік найпопулярніших шахрайських схем

Інтернет-шахрай. Фото згенерували 0532.ua у нейромережі

Інтернет і сучасні технології значно спростили життя не лише простим людям, а й шахраям, які замість того, щоб ходити по вулицях та ошукувати довірливих громадян, стали робити масові розсилки в інтернеті.

Журналісти 0532.ua зібрали найпопулярніші шахрайські схеми, котрі досі активно використовують зловмисники.

Заробіток на лайках

Аферисти пропонують передивлятися короткі відео та ставити «лайки» у популярних соціальних мережах за гроші. Ба більше, інколи роблять це від імені відомих брендів, таких як Амазон або Розетка.

«За виконані завдання зловмисники можуть виплачувати від 100 до 500 гривень, щоб увійти в довіру до потенційної жертви. У такий спосіб вони збирають персональні дані, зокрема інформацію про банківську карту», — розповіли в поліції.

Далі аферисти пропонують приєднатися до «робочої групи», де, за легендою, можна заробити значно більше.

«Громадянин отримує завдання оплатити придбання товарів чи послуг, визначених адміністратором групи. Для першого разу це відносно невелика сума. Є навіть шанс отримати виплату на картку після першого разу – так шахраї ще більше втираються в довіру», — пояснюють правоохоронці.

Після цього адміністратори пропонують придбати неіснуючий товар за завищеною ціною. При цьому надсилають фішингові посилання на шахрайські онлайн-магазини, де треба ввести конфіденційну платіжну інформацію.

У такий спосіб зловмисники отримують доступ до рахунків жертв та привласнюють їх заощадження.

Якщо ви обізнані про таку «схему», не слід намагатися отримати гроші від шахраїв навіть на перших етапах – будь-яке спілкування з аферистами це ризик втратити свої заощадження.

«Надійшла ваша посилка»

Людині надходить на телефон СМС-повідомлення про прибуття її посилки на склад почтового відділення. Однак нібито, щоб посилка надійшла з вашою адресою, треба заповнити інформацію, а в кінці листа було додане активне посилання.

«Зловмисники розповсюджують фейкові СМС-повідомлення про надходження посилок від імені відомого українського поштового сервісу. Сповіщення містять фішингові посилання на підконтрольні шахраям ресурси. Мета шахраїв – збір платіжних даних користувачів з метою привласнення їхніх заощаджень», — попередили 26 грудня в поліції.  

Правоохоронці зазначили, що аферисти переконують жертву перейти за посиланням на їх сайт, та ввести дані своєї банківської картки (ім’я власника, номер, CVV-код та термін дії). Надалі зловмисники отримують доступ до карти, з якою вже можуть спокійно списувати кошти, купуючи товари в інтернеті. 

Телефонують і мовчать: у чому небезпека?

На телефон поступає дзвінок, ви берете слухавку, але на іншому кінці тиша. Через кілька секунд чи хвилин зв'язок просто відключається. 

Так звані "німі" дзвінки — поширена шахрайська схема. Її використовують з двох причин:

  • Підтвердження актуальності номера телефона — це свого роду перевірка майбутньої жертви, адже якщо абонент відповів на дзвінок, значить даний номер телефону існує і ним користуються. Після цього аферисти можуть взяти його "в роботу".
  • Спроба записування голосу потенційної жертви — коли ви відповідаєте на "німий" дзвінок і намагаєтесь з'ясувати хто вам телефонує і з якого приводу, аферисти записують мінімальну кількість фраз, щоб за допомогою штучного інтелекту пізніше зімітувати його і використовувати в різноманітних схемах.

Якщо ж дзвінок відразу скидають після вашої відповіді, а ви пізніше намагаєтесь перетелефонувати, то з вашого балансу можуть списати кругленьку суму.

Сьогодні телефонне шахрайство — це ціла індустрія з великою кількістю працівників в так званих колл-центрах. Серед співробітників є хакери, психологи, збирачі інформації, програмісти, продавці телефонних баз тощо. 

Нагадаємо, троє полтавців під виглядом служби безпеки банку ошукали українців майже на чверть мільйона гривень.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.