У Полтавській галереї мистецтв імені Миколи Ярошенка 19-го лютого стартувало відкриття виставки «Почуй військову». Окрім самих фото, кожне з представлених зображень супроводжується аудіозаписами військових про особисту мотивацію й досвід перебування на передових позиціях.
«Почуй військову»: у Полтаві стартувала унікальна фотовиставка, присвячена жінкам-військовим
На відкриття виставки прийшло чимало людей. Серед них – місцеві жителі, посадовці, військові та співзасновники проєкту. Журналіст 0532.ua побував на експозиції та зробив фото з місця події.
Цей проєкт розрахований на підтримку жінок, які щодня тримають оборону країни. За кожним фото стоїть унікальна історія жінки, котра прийняла рішення приєднатися до війська. Матеріалами до експозицій займалися учасники проєкту ГО «Землячки».
За словами співзасновниці громадської організації «Землячки» Ксенії Драганюк, їхня діяльність з 2022 року спрямована на забезпечення жінок-військових в Силах оборони України. Окрім того, вони розповідають історії цих захисниць, займаючись розвитком культури «жінка-військова» в Україні та світі.
«…І коли це ми робимо самостійно, не завжди цивільні люди можуть сприймати це так, як нам би хотілося. Тому ми створили культурний проєкт, фотовиставку «Почуй військову», де люди можуть побачити очі захисниць, почути їхні голоси, історії і мати таку індивідуальну розмову з кожною захисницею», - говорить Ксенія.
Волонтери з ГО «Землячки» періодично бувають на Донеччині. Одна з цих поїздок мала за мету відвезти бойову автівку захисницям. Усі ці фотографії, які знаходяться у галереї, не були заплановані. Ідея фотографувати дівчат виникла неочікувано.
«Є дівчата, яким 25 років, є жінки, яким 45 років. І вони абсолютно різні, та мають зовсім різну історію. Кожна композиція, яка лунає під фотографією, це голос захисниці з інтерв'ю, яке ми записували на фронті», - продовжує Ксенія.
На відкриття фотовиставки почуй військову приїхали дві її героїні. Журналіст 0532.ua поспілкувався з однією з учасниць проєкту. Її звати Вікторія. Позивний - «Птаха». Наразі жінка тримає оборону України в 67-мій окремій механізованій бригаді (67 ОМБр).
В армії Вікторія знаходиться з 2015 року. Вона вкотре зазначає, що спокійного життя в Україні не буде до того часу, поки ця війна не закінчиться нашою перемогою. А зараз, як висловлюється, держава переживає важкі часи, бо йде боротьба за існування та виживання.
Пані Вікторія зазначила, що дівчат в 67-й бригаді багато і ніхто з них не захотів повертатися в тил.
«Вони молодці. Всі тримаються. Навіть тут є, власне, учасники виставки, це теж дівчата з нашої бригади», - говорить жінка.
На запитання, чому вирішила взяти участь в проєкті, говорить, що це, ймовірно, доля так вирішила розпорядитися.
"Мене взагалі ніхто і не питав. Мабуть, це є доля. Там, зокрема, є фотографія, де спочатку обличчя було закрите. Інші світлини вже вийшли інакше", - продовжує Вікторія.
Під час урочистої частини з вітальним словом до всіх присутніх звернулася секретарка Полтавської міської ради Катерина Ямщикова. Вона зазначила, що ГО «Землячки» це проєкт, перш за все, про чесність і правду.
"…Це сьогодні така краплинка в морі. Але я хочу, щоб всі історії цих захисниць знав весь світ, оскільки вони цього заслуговують. Обов'язково приділю час, аби прослухати їхні розповіді. Сьогодні це така маленька урочистість, але все ж хочеться подякувати, хто відвідав виставку. Безмежно дякую "землячкам", що організували такий проєкт. Врешті-решт, наша Полтавська громада відкрита до тих ініціатив, які націлені на популяризацію і міць українського війська", - говорить посадовиця.
Завершився захід нагородженням військових почесними відзнаками за зразкове виконання службових обов’язків та сумлінну службу.