У нашому матеріалі до Дня Полтави ми дізналися, що історичну вагу мають не лише окремі будинки, а і ландшафт міста. Уся Полтава стоїть на трьох пагорбах, які лежать у низині Ворскли, та на високому плато її правого корінного берега. Це плато розділене балками на три виступи, які називаються, Інститутською, Івановою та Монастирською горами.
Чому ландшафт Полтави вважається витвором мистецтва та на скількох пагорбах стоїть місто
Полтава забудована за класичним квартальним типом і є, за словами Вадіма Вадімова, витвором мистецтва. Вона складається зі старого міста, яке розташовано на «дитинці», Подолу, який знаходиться нижче, та нового адміністративного центру. Соборний майдан — найстаріше місце Полтави, воно називалося «дитинцем», на цій території розташовувався Собор, Київські ворота та Петровський парк.
«Таких міст в Європі одиниці»
Загальна містобудівна композиція Полтави збереглася з початку XIX сторіччя. Її не змінювали ні в радянські часи, ані в часи німецької окупації. Хоча Лев Вайнгорт, головний архітектор міста з 1938 по 1969 р., брав участь у проведенні різноманітних конкурсів на зведення мікрорайонів на історичній території. Проте у кінці він відмовився змінювати ландшафт Полтави.
«Коли я був у польському місті Замощі, центр якого є пам’ятником ЮНЕСКО, адже збереження автентичності споруд там одне з найвищих в Європі, я зустрівся з місцевими експертами й розповів їм про Полтаву, вони були вражені, що місто не змінило вигляд від появи генплану в 1803 році. Також у цьому році я демонстрував генплан у Братиславі, на що словаки сказали, що таких міст у Європі, які б зберегли оцю містобудівну структуру, залишилося одиниці», — зазначив Вадім Вадімов.
Також читайте історію Спаської церкви — найстарішої будівлі міста.
Стежте за усіма новинами у нашому Telegram.